Ernst & Young chce uprościć proces podatku u źródła za pomocą blockchain

29 lipca 2021

EY spodziewa się, że jej nowe rozwiązanie w zakresie podatku u źródła oparte na blockchain może stanowić podstawę systemu ulg podatkowych Komisji Europejskiej.

Globalna firma świadcząca profesjonalne usługi Ernst & Young kontynuuje badanie potencjału technologii blockchain w celu usprawnienia procesów podatkowych dzięki nowej inicjatywie. Firma ogłosiła, że zakończyła projekt oparty na blockchain, aby rozwiązać problem złożoności i nieefektywności w procesie transgranicznego podatku u źródła (WHT), zazwyczaj w procesie papierowym, w którym dane mogą zostać utracone lub niewłaściwie udostępnione ze względu na obawy dotyczące prywatności. „Mogą również nie ufać kontrahentom i organom podatkowym, które wymagają coraz większej ilości informacji, aby potwierdzić, że właściwa kwota podatku u źródła została zapłacona w formie ulgi u źródła lub po odzyskaniu podatku u źródła” – napisano w komunikacie.

Nowe rozwiązanie WHT wdraża technologię EY opartą na blockchain, aby umożliwić bezpieczne, zautomatyzowane i zdecentralizowane udostępnianie informacji finansowych między organami podatkowymi i powiązanymi pośrednikami oraz poprawić zgodność z przepisami podatkowymi i ograniczyć oszustwa. W projekt zaangażowało się kilka globalnych organów podatkowych, w tym brytyjska agencja poboru podatków HM Revenue & Customs, holenderska administracja podatkowa oraz odpowiednie organy w Norwegii. Wśród firm uczestniczących znalazły się francuska grupa bankowa BNP Paribas, amerykański bank inwestycyjny JPMorgan, firma świadcząca usługi finansowe Northern Trust oraz Citibank.

W ramach projektu eksperci EY wraz z przedstawicielami państwowymi i branżowymi specjalnie przetestowali rozwiązanie TaxGrid blockchain, wielostronną sieć blockchain łączącą pośredników finansowych w celu udostępniania danych podatkowych i finansowych. Rozwiązanie wdraża inteligentne kontrakty w celu tokenizacji uprawnień inwestycyjnych i dystrybuuje je w portfelach blockchain należących do różnych podmiotów finansowych. Narzędzie wykorzystuje tokeny do otrzymywania danych inwestycyjnych i obliczania odpowiedniego WHT po zidentyfikowaniu inwestorów końcowych.

Aby zapewnić prywatność w sieci TaxGrid, rozwiązanie wdraża technologię zero-knowledge proof, protokół cyfrowy, który umożliwia udostępnianie danych między stronami bez używania haseł lub innych prywatnych informacji.

„Technologia rozproszonej księgi jako rozwiązanie problemu WHT nie jest już tylko koncepcją” – czytamy w raporcie EY WHT dotyczącym rozproszonej księgi. Napisano w nim również, że projekt zapewnił podstawę do stworzenia globalnego rozwiązania, które spełni różne wymagania podatników i organów podatkowych. „Może to wesprzeć propozycję Komisji Europejskiej, aby rozpocząć budowę wspólnego, znormalizowanego, ogólnounijnego systemu ulg podatkowych u źródła, począwszy od 2022 r.” – informuje firma.

EY w ostatnich latach aktywnie pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi związanymi z blockchain i kryptowalutami. W 2020 r. firma wydała aplikację podatkową o nazwie EY CryptoPrep, aby zapewnić w pełni zautomatyzowany produkt, który pomaga klientom w składaniu zeznań podatkowych w Stanach Zjednoczonych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0