Filipiny planują nowe prawo kryptowalutowe

31 stycznia 2023

Filipińska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stara się wzmocnić swoją władzę nad lokalnym przemysłem kryptowalutowym w ramach nowego projektu przepisów.

W ostatnim czasie podmiot przedstawił do publicznego komentarza projekt zasad dotyczących produktów i usług finansowych, które obejmują również kryptowaluty i cyfrowe produkty finansowe. Komisja poinformowała, że projekt zasad będzie operacjonalizował nowo podpisaną ustawę i da mu prawa „tworzenia zasad, nadzór, inspekcję, monitorowania rynku i więcej uprawnień w zakresie egzekwowania przepisów”.

Wytyczne rozszerzają definicję papieru wartościowego, aby objąć tokenizowane produkty papierów wartościowych lub inne produkty finansowe wykorzystujące blockchain lub technologię rozproszonego rejestru (DLT). Inne produkty finansowe, w tym cyfrowe produkty finansowe i usługi związane z tymi, które są dostępne i dostarczane za pośrednictwem kanałów cyfrowych wraz z ich dostawcami, również wejdą w zakres kompetencji Komisji. Podobnie rozszerzona jest możliwość egzekwowania przepisów dotyczących papierów wartościowych. Komisja będzie mogła ograniczyć dostawcom usług pobieranie nadmiernych odsetek, opłat lub prowizji. Regulator miałby również prawo do dyskwalifikacji lub zawieszenia dyrektorów, kierownictwa lub jakiegokolwiek innego pracownika, u którego stwierdzono naruszenie przepisów. Mógłby również zawiesić całą działalność firmy.

Lokalne przepisy pozwalają Filipińskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na tworzenie własnych zasad stosowania przepisów w swojej jurysdykcji. Bank centralny Filipin i regulator ubezpieczeniowy kraju mają również prawo do tworzenia zasad uzupełniających powiązane prawa.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2022 roku Komisja ostrzegła społeczeństwo przed korzystaniem z niezarejestrowanych giełd, które działały na Filipinach, twierdząc, że kilka giełd bezprawnie pozwalało Filipińczykom na dostęp do ich platform. Z kolei w sierpniu 2022 roku filipiński bank centralny poinformował, że robi sobie trzyletnią przerwę w przyjmowaniu nowych aplikacji wirtualnych dostawców usług majątkowych (VASP), przy czym oczekuje się, że proces zostanie ponownie uruchomiony 1 września 2025 roku.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0