Grayscale przekształci swoje produkty w kryptograficzne fundusze ETF

6 kwietnia 2021

Firma ponawia próbę uruchomienia funduszu giełdowego Bitcoin na amerykańskich rynkach aktywów.

Zgodnie z opublikowaną 6 kwietnia 2021 r. mapą drogową, dwa z funduszy firmy Grayscale, GBTC i ETHE, mają szansę stać się funduszami ETF. Jednak firma nie wskazała żadnych konkretnych działań, takich jak złożenie nowego wniosku do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ani nie przedstawiła konkretnych ram czasowych opublikowanych przz siebie planów.

Grayscale jest jednym z głównych dostawców ekspozycji na kryptowaluty na tradycyjnych rynkach, który obsługuje kilka funduszy powierniczych dla głównych kryptowalut. Fundusze te przechowują kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Bitcoin Cash (BCH) i wiele innych oraz emitują akcje, które mają odzwierciedlać wartość aktywów bazowych.

Zgodnie z mapą drogową Grayscale każdy fundusz powierniczy należy do czterech kategorii rozwoju. Pierwsza to faza „private placement”, w której środki są dostępne do sprzedaży i kupna wyłącznie w transakcjach pozagiełdowych z firmą.

Druga kategoria dotyczy akcji notowanych na giełdzie na rynkach wtórnych, co oznacza, że ​​fundusze powiernicze otrzymują symbol giełdowy i mogą być przedmiotem publicznego obrotu. Fundusze powiernicze dla Bitcoin Cash, Litecoin (LTC) i Ethereum Classic (ETC) należą do tej kategorii. Wreszcie, najbardziej zaawansowane trusty uzyskują status „raportowania SEC”, zobowiązując się do okresowego ujawniania swoich bilansów i operacji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Obecnie tylko fundusze powiernicze Bitcoin i Ethereum raportują do SEC.

Ostatnim i najbardziej pożądanym statusem jest ETF, w pełni regulowany i płynny fundusz. Fundusze ETF są powszechnie używane do ekspozycji na indeksy lub koszyki aktywów na amerykańskich giełdach. Fundusze ETF generalnie mają niższe opłaty za zarządzanie, osiągają szerszy zasięg niż fundusze powiernicze i są zaprojektowane tak, aby bardzo dokładnie śledzić ich wartość aktywów netto. Produkty Grayscale są szczególnie słabe pod tym względem, ponieważ GBTC konsekwentnie notuje bardzo znaczącą premię w stosunku do wartości posiadanego Bitcoina.

Premia GBTC ostatnio spadła, obecnie jest o 10% poniżej NAV. Utrata tej premii, w połączeniu z ostrą konkurencją ze strony funduszu ETF Purpose Bitcoin w Kanadzie, mogła zachęcić Greyscale do działania.

Obietnica uruchomienia ETF Bitcoin jest jedną z głównych narracji BTC od około 2017 roku, kiedy Grayscale po raz pierwszy podjęła próbę złożenia wniosku o ETF w SEC. Organy regulacyjne konsekwentnie odrzucały te zgłoszenia, często wymieniając nieuregulowany charakter infrastruktury Bitcoin jako główną przeszkodę do pokonania. Aplikacja Bitwise dla ETF Bitcoin była jedną z motywacji do opublikowania raportu na temat wolumenu wymiany w 2019 r. Stwierdzono wówczas, że do 90% zgłoszonego wolumenu w rzeczywistości nie istnieje. Firma wykorzystała ten argument, aby stwierdzić, że większość formacji cen Bitcoinów miała miejsce na giełdach regulowanych – ale to nie przekonało wówczas organów regulacyjnych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0