Iota Foundation wesprze unijną inicjatywę blockchain

Inicjatywa blockchain Komisji Europejskiej wybrała podmiot do udziału we wstępnym etapie projektowania ogólnoeuropejskiej platformy technologicznej księgi rozproszonej.

Inicjatywa ma na celu zwiększenie wydajności i rozliczalności Europejskiej Infrastruktury Usług Blockchain (EBSI), sieci węzłów przeznaczonych do usprawniania efektywności transakcji zorientowanych na UE, a także rozszerzenia łańcucha dostaw w regionie poprzez przyjęcie nowych technologii, co ma jednocześnie zmniejszyć europejski ślad węglowy.

Iota Foundation – organizacja non-profit wspierająca Tangle, platformę DLT o otwartym kodzie źródłowym — będzie wspierać EBSI w transgranicznych relacjach między rządami, przedsiębiorstwami i obywatelami w celu „cyfrowego zarządzania poświadczeniami edukacyjnymi, ustanowienia zaufanego audytu cyfrowego śladów i identyfikowalności dokumentów, finansowania MŚP, udostępniania danych między organami oraz identyfikacji cyfrowej”. Węzły w sieci blockchain będą zarządzane przez Komisję Europejską z 27-członkową jurysdykcją UE oraz przez poszczególnych członków Europejskiego Partnerstwa Blockchain w poszczególnych regionach.

Fundacja Iota była jednym z 30 projektów skoncentrowanych na blockchain/DLT, które złożyły oficjalną aplikację podczas procesu przetargowego na zamówienie przedkomercyjne w listopadzie 2020 r. Po zatwierdzeniu przez EBSI projekt rozpocznie teraz dwuletni program pilotażowy, w ramach którego siedmiu wnioskom zostanie przyznanych szacunkowo 6,2 miliona euro w serii etapów eliminacji. Po pierwszym roku rygorystycznych testów w różnych zastosowaniach, w ostatniej rundzie rywalizować będą tylko dwa projekty. Będzie to 12-miesięczna faza, podczas której zostaną przetestowane możliwości nowo opracowanej infrastruktury i aplikacji (np. cyfrowy paszport produktu czy sprawy dotyczące zarządzania prawami własności intelektualnej). Pomyślne zakończenie wszystkich etapów w ciągu dwóch lat zostanie nagrodzone opłatą serwisową w wysokości 1,6 miliona euro i zostanie wybrane jako pojedynczy projekt do dostarczenia infrastruktury DLT Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy, że w październiku 2020 r. Fundacja Iota współpracuje z rządem japońskim nad projektem skrzyżowania sztucznej inteligencji i DLT, którego celem jest przewidywanie stanu zarządzania ryzykiem w branżach takich jak petrochemia i zakłady rafinacji ropy naftowej.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0