Jack Dorsey: ​​przepisy FinCEN skierują użytkowników kryptowalut do innych krajów

5 stycznia 2021

Największe amerykańskie firmy kryptograficzne krytykują nowe przepisy AML zaproponowane przez Sieć Zwalczania Przestępstw Finansowych.

Dyrektor generalny świadczącej usługi finansowe firmy Square uważa, że przepisy proponowane przez FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network – Sieć Zwalczania Przestępstw Finansowych) zmuszą firmy działające w branży kryptowalut do zbierania informacji o tożsamości kontrahentów niebędących ich klientami. Jak zaznacza, „ma to na celu próbę nałożenia obowiązków sprawozdawczych, które daleko wykraczają poza to, co jest wymagane w przypadku transakcji gotówkowych”, i oczekuje się, że Square „zbierze dane o osobach, które nie zdecydowały się na jej usługę lub nie zarejestrowały się jako jej klient”.

„Zbieranie lub raportowanie nazwy i adresu kontrahenta nie powinno być wymagane w przypadku CTR [waluty wirtualnej] lub prowadzenia rejestrów, ponieważ nie jest to wymagane w przypadku gotówki” – uważa Dorsey. I zaznacza, że gdyby przepisy zostały przyjęte, prawo skierowałoby użytkowników kryptowalut do nieuregulowanych i nieobjętych usługami kryptograficznymi poza Stanami Zjednoczonymi wpływając na globalną konkurencyjność kraju i stwarzając dalsze wyzwania dla organów regulacyjnych. „Dodając przeszkody, które wypychają więcej transakcji z podmiotów regulowanych, takich jak Square, do portfeli niepowierniczych i zagranicznych jurysdykcji, Sieć Zwalczania Przestępstw Finansowych będzie miała mniejszą widoczność w świecie transakcji kryptowalutowych niż ma to miejsce obecnie”.

Jednym z podmiotów otwarcie krytykujących wspomniane przepisy był Kraken, duża giełda kryptowalut z siedzibą w USA. Ona również potępiła Sieć Zwalczania Przestępstw Finansowych za nieprzedstawienie szacunków dotyczących kosztów wdrożenia przepisów oraz ostrzegła, że nowe prawo odciągnie użytkowników od platform regulowanych. „To praktycznie gwarantuje, że dowody dostępne dziś organom ścigania zostaną jutro umieszczone poza ich zasięgiem” – podsumował Kraken. „Jest to dość wyraźnie motywowany politycznie fragment tworzenia przepisów o północy (gdy wszyscy śpią – przyp. red.), którego publikacja zmniejsza zaufanie, jakim obdarzyliśmy FinCEN”. Z kolei Coinbase opublikowało oświadczenie uwzględniające wyjątek od propozycji FinCEN, opisując regułę jako „niedopuszczalnie niejasną”.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0