JPMorgan przejmie First Republic Bank

9 maja 2023

Amerykański gigant bankowy ma przejąć aktywa First Republic Bank po tym, jak wczesne próby ratowania podmiotu zakończyły się niepowodzeniem.

Kalifornijski Departament Ochrony i Innowacji Finansowej zamknął First Republic Bank 1 maja 2023 r. i zawarł umowę z Federal Deposit Insurance Corporation jako syndykiem. FDIC następnie zawarł umowę kupna i przejęcia z JPMorgan w celu ochrony deponentów. 

JPMorgan przejmie wszystkie aktywa First Republic Bank, w tym nieubezpieczone depozyty. Bank posiada obecnie 229,1 mld dolarów w aktywach i 103,9 mld dolarów w depozytach.

W ramach transferu 84 oddziały lokalizacje First Republic Bank w ośmiu stanach zostaną ponownie otwarte jako JPMorgan Chase. Wszyscy deponenci banku staną się częścią JPMorgan i będą mieli dostęp do swoich łącznych depozytów ubezpieczonych przez FDIC. Klienci mogą nadal korzystać z usług bankowych w obecnym oddziale, dopóki nie otrzymają żadnego powiadomienia o zmianie od JPMorgan.

Oprócz przeniesienia aktywów, uzgodniono również umowę o podziale strat pomiędzy FDIC i JPMorgan dla kredytów mieszkaniowych i komercyjnych nabytych przez FRB. Straty i wszelkie odzyski z kredytów objętych umową o podziale strat zostaną podzielone pomiędzy FDIC, jako syndyka, a JPMorgan.

Kłopoty First Republic Bank zaczęły się 26 kwietnia, kiedy to ujawniono wiadomość o rządowym zarządzie komisarycznym. Akcje banku zaczęły iść w dół spadając o 20% w ciągu kilku godzin. Dni po ogłoszeniu były dla banku jeszcze bardziej zmienne, zanim regulatorzy ostatecznie zamknęli bank.

First Republic Bank był bankiem komercyjnym i dostawcą usług zarządzania majątkiem z siedzibą w San Francisco w Kalifornii. Firma została założona w lutym 1985 roku przez Jima Herberta, wcześniej założyciela i dyrektora generalnego San Francisco Bancorp, którą sprzedał firmie Atlantic Financial. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność 1 lipca 1985 r. jako firma pożyczkowa dla przemysłu. W 1993 roku First Republic przejęło Silver State Thrift, stowarzyszenie oszczędnościowo-pożyczkowe w Nevadzie. Bank obsługiwał osoby zamożne i prowadził 93 biura w 11 stanach, głównie w Nowym Jorku, Kalifornii, Massachusetts i na Florydzie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0