Bank centralny Argentyny zatrzymuje kryptowaluty w aplikacjach płatniczych

9 maja 2023

Jak wyjaśnia organ monetarny, zakaz ma na celu zmniejszenie ekspozycji systemu płatności Argentyny na aktywa cyfrowe.

4 maja 2023 r. bank centralny Argentyny zakazał dostawcom usług płatniczych oferowania transakcji kryptograficznych, twierdząc, że zamierza zmniejszyć ekspozycję krajowego systemu płatności na aktywa cyfrowe. Zgodnie z oświadczeniem władz monetarnych dostawcy usług płatniczych nie mogą oferować ani ułatwiać usług kryptograficznych za pośrednictwem swoich aplikacji. Działanie to powoduje, że fintechy płatnicze i instytucje finansowe podlegają w kraju tym samym zasadom.

„Dostawcy usług płatniczych, którzy oferują rachunki płatnicze, nie mogą przeprowadzać ani ułatwiać operacji na aktywach cyfrowych, w tym aktywach kryptograficznych, które nie są regulowane przez właściwy organ krajowy i autoryzowane przez Bank Centralny Republiki Argentyńskiej” – napisano w komunikacie. Przypomnijmy, że kryptowaluty nie są uregulowane w Argentynie pod kątem prawnym, co oznacza, że wszystkie monety i tokeny podlegają decyzji.

Nie jest jasne, w jaki sposób podjęte działanie wpłynie na lokalny przemysł kryptograficzny. Lokalne media podały, że dostawcy usług płatniczych odmówili komentarza w sprawie tej decyzji. Należy jednak zauważyć, że argentyńska izba fintech wezwała rząd do ponownego rozważenia omawianej kwestii, twierdząc, że ogranicza ona dostęp do technologii, która oferuje wiele korzyści i możliwości dla całego społeczeństwa.

Tymczasem adopcję kryptowalut w Argentynie napędza hiperinflacja. Z danych krajowego urzędu statystycznego wynika, że w marcu inflacja w kraju wzrosła o 104,3% w ujęciu rocznym, po wzroście o 102,5% w poprzednim miesiącu/ W kwietniu 2023 r. cena Bitcoina osiągnęła rekordowy poziom w peso argentyńskim (ARS), a kurs wymiany BTC przekroczył 6,59 miliona ARS — co oznacza wzrost o ponad 100% od początku roku. Ponadto popularność Bitcoina w Argetynie zbiega się w czasie z trwającą dewaluacją argentyńskiego peso – wartość waluty spadła prawie 50% w stosunku do dolara amerykańskiego w ciągu ostatniego roku.

W obliczu trwającego kryzysu gospodarczego nawet niektóre argentyńskie miasta szukają bezpiecznej przystani w kryptowalutach. W grudniu 2022 roku argentyńska prowincja San Luis zezwoliła na emisję własnego stablecoina powiązanego z dolarem amerykańskim, dostępnego dla wszystkich mieszkańców i w 100% zabezpieczonego płynnymi aktywami finansowymi.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę Chainalysis, że ponad 30% konsumentów w Argentynie używa monet stablecoin do codziennych zakupów, najprawdopodobniej do małych transakcji detalicznych poniżej 1000 dolarów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0