Kazachski rząd zarobił 1,5 mln dolarów na wydobyciu kryptowalut w I kwartale 2022 r.

30 maja 2022

Rząd Kazachstanu, jednego z największych krajów na świecie pod względem rozkładu współczynnika haszowania w górnictwie Bitcoin, poinformował o dochodach budżetowych pochodzących z wydobycia kryptowalut.

Kazachska państwowa komisja ds. dochodów Ministerstwa Finansów opublikowała raport dotyczący wysokości całkowitych opłat za energię płaconych przez lokalnych górników kryptowalut w pierwszym kwartale 2022 roku. Według raportu, w pierwszym kwartale 2022 r. do budżetu Kazachstanu wpłynęło 652 mln tenge kazachskich (1,5 mln dolarów) z tytułu opłat energetycznych od wydobycia kryptowalut, po wprowadzeniu przez rząd 1 stycznia 2022 r. opłaty za wydobycie cyfrowe. Komisja podkreśliła, że znaczna część oczekiwanej sumy opłat nie wpłynęła do budżetu, ponieważ rząd zamknął wiele firm wydobywających kryptowaluty, aby „zapewnić bezpieczeństwo energetyczne”. Ponadto organ wspomniał, że rząd rozważa zwiększenie opłat lokalnych za wydobywanie kryptowalut w ramach nowej ustawy o kryptowalutach.

Komisja podkreśliła również, że kazachski kodeks podatkowy nie przewiduje sprawozdawczości podatkowej w zakresie płatności związanych z wydobyciem cyfrowym. 25 maja parlament Kazachstanu przyjął w pierwszym czytaniu poprawki do krajowego kodeksu podatkowego w celu wprowadzenia podatku od wydobycia kryptowalut powiązanego z cenami energii elektrycznej zużywanej przez podmioty wydobywcze.

Pod koniec 2021 roku Stowarzyszenie Przemysłu Centrum Danych i Blockchain w Kazachstanie oszacowało, że wydobycie kryptowalut może przynieść krajowi nawet 1,5 miliarda dolarów przychodu w ciągu pięciu lat. Jak już wcześniej informowaliśmy, Kazachstan jest jednym z największych krajów na świecie pod względem wskaźnika hash rate wydobycia BTC. Według najnowszej aktualizacji Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, w styczniu 2022 r. Kazachstan był trzecim co do wielkości miejscem wydobycia BTC na świecie, z udziałem hash rate wynoszącym 13%.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0