Chorwacka sieć supermarketów widzi namacalne korzyści z rosnącej adopcji kryptowalut.
Jak wyjaśnia dyrektor aplikacji biznesowych Konzum, Ines Barbir, płatności w kryptowalutach takich jak Bitcoin w największej chorwackiej sieci supermarketów wzrosły pomimo trwającego rynku niedźwiedzia. Po umożliwieniu klientom dokonywania płatności kryptowalutowych w 2021 roku firma odnotowała wzrost liczby tego typu płatności.
Przypomnijmy, że Konzum oficjalnie rozpoczęło akceptowanie kryptowalut jako płatności za swoje produkty w grudniu 2021 roku, umożliwiając klientom płacenie online za pomocą dziewięciu kryptowalut, takich jak BTC i Ether, a także stablecoinów Tether i USD Coin. Od tamtej pory sieć supermarketów rozszerzyła opcję płatności kryptowalutowych na kilka kas samoobsługowych w niektórych sklepach stacjonarnych. Ponadto Konzum współpracuje z lokalną firmą płatniczą Electrocoin w celu wprowadzenia płatności kryptowalutowych do wszystkich 700 sklepów znajdujących się na terenie Chorwacji.
Jak tłumaczy Barbir, rollout nowej metody płatności został wdrożony z powodzeniem, a Konzum aktywnie pracuje nad rozszerzeniem opcji płatności kryptowalutowych. – Niezależnie od rynku niedźwiedzia, jesteśmy zadowoleni z zainteresowania oferowanymi przez nas formami dokonywania płatności, które wciąż rośnie – powiedział rzecznik firmy. Jego zdaniem Chorwacja znajduje się obecnie na szczycie w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o poziom przyjęcia kryptowalut. – Częściowo stało się tak dzięki rozwojowi firm fintech, takich jak nasi partnerzy w Electrocoin – dodał rzecznik. Przedstawiciel wspominał również o pewnej niepewności wokół płatności kryptowalutowych. – Powodem tego jest głównie niepewność i podejrzliwość w nowych technologiach, ale także stan regulacji branży kryptowalutowej – wyjaśnił.
Pomimo pewnego poziomu pozornej niepewności wokół kryptowalut, Chorwacja jest obecnie jednym z najlepiej przygotowanych do kryptowalut krajów na świecie. Według raportu platformy edukacyjnej Forex Suggest, państwo to posiada wynik gotowości kryptowalutowej 6,2 na 10, obok takich krajów jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gruzja i Rumunia.