Kraken zawarł ugodę z amerykańską SEC

27 lutego 2023

Giełda kryptowalutowa Kraken osiągnęła porozumienie z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych, aby zaprzestać oferowania usług lub programów stakingowych klientom z USA.

W komunikacie z 9 lutego 2023 r. Komisja poinformowała, że oskarżyła firmę o niezarejestrowanie oferty i sprzedaży ich programu stakingu aktywów kryptowalutowych jako usługi, który zdaniem Komisji kwalifikuje się jako papiery wartościowe w ramach jej nadzoru. Firma kryptowalutowa zgodziła się zaprzestać działania swojego programu stakingowego dla klientów z USA, a także zapłacić 30 milionów dolarów w ramach odzyskiwania należności, odsetek wstępnych i kar cywilnych.

– Kraken nie tylko oferował inwestorom ogromne zyski nie związane z żadną ekonomiczną rzeczywistością, ale także zachował prawo do wypłacania im żadnych zwrotów w ogóle – powiedział dyrektor Wydziału Egzekucji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gurbir Grewal. – Przez cały czas zapewniał im zerowy wgląd w, między innymi, swoją kondycję finansową i to, czy w ogóle miał środki na wypłacanie reklamowanych zwrotów w pierwszej kolejności.

W skardze Komisja stwierdziła, że Kraken oferował swoje usługi stakowania kryptowalut użytkownikom w Stanach Zjednoczonych od 2019 roku, reklamując je jako „łatwą w użyciu platformę i korzyści, które wynikają z wysiłków Krakena w imieniu inwestorów.” Komisja zarzuciła jednak, że użytkownicy Krakena skutecznie stracili kontrolę nad swoimi tokenami, oferując je do programu stakingowego, imputując im dodatkowe ryzyko i bardzo małą ochronę.

Wiadomości o ugodzie pojawiły się po tym, jak urzędnicy z Internal Revenue Service złożyli wniosek do Sądu Okręgowego USA dla Północnego Dystryktu Kalifornii, aby umożliwić mu wydanie wezwań mających na celu uzyskanie informacji o użytkownikach Krakena. Zgodnie z dokumentacją sądową z 3 lutego, Kraken nie odpowiedział na podobne wezwanie wydane w maju 2021 roku.

W sprawie z 2021 roku giełda kryptowalutowa miała nakaz dostarczenia informacji o użytkownikach, którzy przeprowadzili równowartość 20 000 tys. dolarów w transakcjach kryptowalutowych w ciągu roku w latach 2016-2020. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Kraken nie zastosował się do wezwania ani nie przedstawił ksiąg, zapisów, dokumentów i innych danych, o które prosili.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0