Firma umożliwi prawie miliardowi użytkowników wydawanie kryptowalut u ponad 30 milionów sprzedawców.
MasterCard uważa, że działanie to może otworzyć handlowców na nowych klientów i zbudować lojalność z istniejącymi klientami, którzy już migrują do zasobów cyfrowych w porównaniu z tradycyjnymi opcjami fiducjarnymi. „Chodzi o wybór. MasterCard nie jest tutaj, aby polecać rozpoczęcie korzystania z kryptowalut. Jesteśmy tutaj by umożliwić klientom, sprzedawcom i firmom przenoszenie wartości cyfrowej” – napisano w komunikacie.
Globalny gigant płatniczy planuje obsługiwać stablecoiny ze względu na ich „niezawodność i bezpieczeństwo”, odmówił jednak podania nazwy jakichkolwiek konkretnych kryptowalut, które zintegruje.
MasterCard proponuje cztery podstawowe kryteria, według których będzie oceniać potencjalne aktywa: solidną ochronę konsumentów, w tym prywatność i bezpieczeństwo konsumentów, ścisłą zgodność z KYC, przestrzeganie lokalnych przepisów i regulacji oraz stabilność. Firma zaznaczyła również, że „aktywnie współpracuje z kilkoma głównymi bankami centralnymi na całym świecie” oraz wspiera inicjatywy banków centralnych w zakresie cyfrowej waluty, czyli CBDC.
W 2020 roku firma udostępniła narzędzie „wirtualnej piaskownicy”, aby zademonstrować, w jaki sposób można wykorzystać CBDC do rozliczania zakupów konsumenckich za pomocą infrastruktury MasterCard.
W oświadczeniu MasterCard odnotowano również rosnące zapotrzebowanie na zasoby cyfrowe wśród jej klientów, zwracając uwagę, że wielu użytkowników kupuje aktywa kryptograficzne za pomocą kart MasterCard w związku z obecną hossą. „Zasoby cyfrowe stają się coraz ważniejszą częścią świata płatności” – podsumowała firma. „Jesteśmy tutaj, aby umożliwić klientom, sprzedawcom i firmom przenoszenie wartości cyfrowej – tradycyjnej lub kryptograficznej – w dowolny sposób. To powinien być Twój wybór, to Twoje pieniądze” – oznajmiła.
Firma MasterCard poświęciła już znaczne zasoby na badanie technologii rozproszonych rejestrów, przy czym firma posiada obecnie 89 patentów na łańcuch bloków, podczas gdy kolejne 285 wniosków jest w toku. Dostawca płatności od jakiegoś czasu zajmuje się płatnościami kryptograficznymi, współpracując z Wirex i BitPay w celu tworzenia kart kryptograficznych, chociaż żadne kryptowaluty nie były jeszcze przenoszone przez sieć MasterCard.