Meksyk walczy z kryptowalutową działalnością karteli

9 grudnia 2020

Władze meksykańskie donoszą o wzroście wykorzystania aktywów kryptograficznych do prania funduszy przez syndykaty przestępcze w Ameryce Łacińskiej.

W raporcie agencji Reuters z 8 grudnia szef jednostki wywiadu finansowego meksykańskiego ministerstwa finansów, Santiago Nieto, opisał, w jaki sposób kartele wykorzystują kryptowaluty do prania pieniędzy uzyskanych w ramach nielegalnej działalności. Neito twierdzi, że kartele łacińskie zazwyczaj deponują nieuczciwie zdobyte zyski na różnych kontach bankowych w kwocie poniżej 7500 dolarów – jest to próg, który zmusza banki do zgłoszenia danej transakcji. Fundusze są następnie wykorzystywane do wytwarzania niezliczonych małych ilości BTC, które można następnie bezproblemowo przesyłać za granicę.

Prawo z 2018 roku wymagało, aby zarejestrowane platformy handlu kryptograficznego zgłaszały transfery przekraczające 56000 peso meksykańskich (około 2800 dolarów). Władze lokalne mają nadzieję, że pomoże im to w reagowaniu na wykorzystywanie zasobów cyfrowych przez przestępczość zorganizowaną.

Tymczasem Rolando Rosas, szef działu cyberprzestępstw w biurze meksykańskiego prokuratora generalnego twierdzi, że ​​brakuje środków potrzebnych do zwalczania prania pieniędzy napędzanego kryptowalutą. Jego jednostka ma 120 pracowników – a więc około jednej czwartej tego, co jest wymagane przepisami prawa – i miała problemy z nadążaniem za 1033 alertami progowymi bitcoin, które pojawiły się na zarejestrowanych platformach handlowych w tym roku. Około 98% transakcji zostało zgłoszonych przez Volabit – giełdę działającą w kartelu Jalisco New Generation Cartel lub CJNG, macierzystym stanie Jalisco. – Błędem jest zakładanie, że skoro alerty są generowane przez firmę z siedzibą w Jalisco, to muszą odpowiadać mieszkańcom Jalisco. Mamy użytkowników z całego kraju. W rzeczywistości większość zgłoszeń nie pochodzi od użytkowników mieszkających w Jalisco – powiedział dyrektor generalny Volabit, Tomas Alvarez. 

W styczniu br. w raporcie amerykańskiej agencji ds. zwalczania przestępczości narkotykowej odnotowano spadek konfiskat twardych walut z 741 mln dolarów w 2011 r. do 234 mln dolarów w 2019 r. Istnieje domniemanie, że zorganizowane gangi przestępcze wykorzystują obecnie kryptowaluty do zasilania większości swoich działań związanych z praniem brudnych pieniędzy.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0