Morgan Stanley: dominacja Ethereum może zmaleć wraz z pojawieniem się konkurencji

20 lutego 2022

„Popyt na Ethereum jest ściślej powiązany z transakcjami. Dlatego podobne ograniczenia skalowania bardziej szkodzą popytowi na Ethereum niż tłumią popyt na Bitcoina” – czytamy w raporcie Morgan Stanley.

Globalne biuro inwestycyjne Morgan Stanley z opublikowało raport na temat Ethereum, twierdząc, że dominacja blockchaina może się zmniejszyć, jeśli na rynku pojawi się silna konkurencja. Raport giganta bankowości inwestycyjnej nosi tytuł „Cryptocurrency 201: What Is Ethereum?” i zawiera szczegółowy opis ekosystemu wraz z jego zaletami i wadami w stosunku do Bitcoina.

„Częściowo z powodu bardziej ambitnego rynku, Ethereum stoi w obliczu większej konkurencji, problemów ze skalowalnością i złożonością niż Bitcoin. Co więcej, Ether jest bardziej zmienny niż Bitcoin” – czytamy w raporcie.

Eksperci Morgan Stanley są zdania, że Ethereum może stracić przewagę w zakresie inteligentnych kontraktów na rzecz tańszych i szybszych blockchainów – to argument częśto podnoszony przez zwolenników rynku Ethereum, który obejmuje sieci takie jak Cardano, Solana, Polkadot i Tezos: „Ethereum stoi w obliczu większej konkurencji na rynku inteligentnych kontraktów niż Bitcoin na rynku przechowywania wartości. Ethereum może stracić udział w rynku platform inteligentnych kontraktów na rzecz szybszych lub tańszych alternatyw”.

Bank inwestycyjny zasugerował również, że Ether stanowi większe ryzyko inwestycyjne niż Bitcoin, ponieważ stoi w obliczu większej konkurencji na rynku inteligentnych kontraktów niż „Bitcoin stoi na rynku store-of-value”.
„Mniej transakcji na użytkownika jest potrzebnych, aby 'użyć’ Bitcoina, który jest podobny do zdecentralizowanego konta oszczędnościowego. Popyt Ethereum jest ściślej powiązany z transakcjami. Dlatego podobne ograniczenia skalowania szkodzą popytowi Ethereum bardziej niż tłumią popyt Bitcoina” – czytamy w raporcie.

Inne obawy dotyczące sieci obejmują ewoluujący status regulacyjny aplikacji zbudowanych na Ethereum, takich jak zdecentralizowane finanse i niezbywalne tokeny, które mogą w przyszłości doczekać się surowych regulacji, co spowoduje zmniejszenie popytu na transakcje ETH.

Z raportu wynika również, że większość podaży Ether jest w posiadaniu „stosunkowo niewielkiej liczby kont”:
„Jest on mniej zdecentralizowany niż Bitcoin, z 100 najlepszymi adresami posiadającymi 39% Ether, co w porównaniu z 14% dla Bitcoina” – napsano.

Po byczej stronie równania, raport Morgan Stanley argumentuje, że Ether ma większy potencjał rynkowy niż Bitcoin; ma cechy deflacyjne dzięki mechanizmowi spalania opartemu na transakcjach; a jego wydajność znacznie się poprawi po ostatecznym przejściu na mechanizm konsensusu proof-of-stake. „Ethereum ma znacznie większy adresowalny rynek niż Bitcoin i dlatego może być wart więcej niż Bitcoin, który jest po prostu rynkiem produktów przechowywania wartości, takich jak konta oszczędnościowe i złoto” – czytamy w dokumencie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0