Morgan Stanley widzi zagrożenie w cyfrowym euro

16 czerwca 2021

Analitycy z amerykańskiego międzynarodowego banku inwestycyjnego stwierdzili, że banki w mniejszych krajach, takich jak Łotwa, Estonia i Grecja, mogą być bardziej dotknięte przez cyfrowe euro.

Ich zdaniem cyfrowa waluta banku centralnego Unii Europejskiej (CBDC) może wyssać 8% depozytów klientów z banków strefy euro. Udział ten może być znacznie wyższy w mniejszych krajach, takich jak Łotwa, Litwa, Estonia, Słowacja, Słowenia i Grecja.

Jak informuje agencja Reuters, szacunki analityków opierały się na scenariuszu „niedźwiedzia”, w którym wszyscy obywatele strefy euro w wieku powyżej 15 lat przesłali 3000 euro (3 637 dolarów) do cyfrowego portfela euro kontrolowanego przez Europejski Bank Centralny. Kwota ta może być teoretycznym limitem całkowitych udziałów CBDC przez rezydentów. „To mogłoby teoretycznie zmniejszyć łączne depozyty strefy euro, definiowane jako depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw niefinansowych, o 873 mld euro, czyli o 8%” – poinformowali analitycy Morgan Stanley.

Eksperci banku wskazali również, że przyjęcie cyfrowego euro może nieznacznie zwiększyć średni wskaźnik kredytów do depozytów w bankach strefy euro, zwiększając ryzyko, że banki mogą nie mieć wystarczającej płynności, aby pokryć nieprzewidziane potrzeby funduszy. Średni LDR wzrósłby z 97% do 105%. Jest prawdopodobne, że banki łącznie prawie nie zauważyłyby tego efektu, ponieważ LDR wcześniej wzrósł do 105% pod koniec 2019 r. przed pandemią COVID-19.

Tymczasem wiele banków na całym świecie wyraziło obawy, że banki centralne uzyskają większą władzę nad podażą pieniądza poprzez przyjęcie CBDC. Na początku czerwca 2021 r. Bank Anglii przedstawił scenariusz, w którym jedna piąta wszystkich depozytów detalicznych w Wielkiej Brytanii miałaby być utrzymywana w nowych formach waluty cyfrowej lub CBDC. „W wyniku tego potencjalnego odpływu banki komercyjne musiałyby dostosować swoje bilanse w odpowiedzi na utrzymanie obecnych wskaźników płynności” – napisał bank.

Morgan Stanley to jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Działa jako doradca finansowy dla największych firm, rządów oraz instytucji finansowych. Jego główna siedziba znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. Przedsiębiorstwo działa w 37 krajach na całym świecie i zarządza aktywami o wartości ponad 779 miliardów dolarów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0