Nie tylko Bitcoin | Alternatywy inwestycyjne

Kiedy 9 lat temu ogłoszono manifest Bitcoina niewiele osób zapewne spodziewało się, że w tak krótkim okresie czasu powstanie tak wiele nowych kryptowalut. Dziś już wiemy, że BTC nie jest osamotniony na rynku i że coraz więcej nowych projektów inicjowanych jest w przestrzeni krypto.

Czy w takiej sytuacji jest możliwe, aby wskazać alternatywę dla Bitcoina? Sprawa nie jest prosta. Chociaż wiele z kryptowalutowych projektów jest bardzo obiecujących nadal nie wiadomo, jak potoczy się przyszłość. Tłem tego prównania nie jest zastosowanie ale perspektywy w zakresie inwestycji. Spróbujmy przyjrzeć się pokrótce czterem kryptowalutom, o których w ostatnim czasie jest dosyć głośno.

Nie tylko Bitcoin

Jeżeli chcemy wskazać alternatywy dla Bitcoina należy wziąć pod uwagę cechy danej kryptowaluty w kontekście jej użyteczności i rokowań na przyszłość, jeżeli chodzi o adaptację.

Nie możemy zapominać, że oryginalnie Bitcoin został stworzony jako elektroniczny sposób (środek) płatności. Niestety realia pokazały, że przeciążona sieć blockchain wpłynęła bezpośrednio na zwiększenie czasu transakcji Bitcoinem i opłat za ich przeprowadzanie.

Aktualnie dodatkowe koszty transakcyjne znacznie ograniczają użyteczność Bitcoina jako elektronicznego środka płatności. Problem skalowalności kryptowaluty wydaje się być jednym z problemów nr 1 w świecie BTC i to nad jego rozwiązaniem głowi się społeczność. Od rozwiązania problemu skalowalności bowiem w dużej mierze zależy proces dalszej adaptacji BTC w codziennych płatnościach, czyli de facto przeniesienie Bitcoina do mainstream’ u.

Jednym z wartych uwagi projektów dotyczących tego problemu jest Lightning Network. Chodzi w nim o złagodzenie przeciążenia blockchain poprzez zastosowanie pozałańuchowego protokołu. Projekt jest jednak ciągle w fazie Beta.

Przyjrzyjmy się przez moment czterem głównym, w naszym odczuciu, pretendentom do miana alternatywy dla Bitcoina pod kątem inwestycji.

Ethereum

Coraz większa rzesza osób wyraża przekonanie, że Ethereum pobije prześcignie pewnego dnia Bitcoin pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest to projekt, który jako pierwszy wprowadził do przestrzeni kryptowalut pojęcie smart contracts. I to z dużym sukcesem.

“Inteligentne kontrakty” są samoinicjujacymi się, odrębnymi protokołami w ramach blockchain. Troche takimi blockchain w blockchain. Dziś można powiedzieć, że są one pewnym standardem w świecie kryptowalut, aczkolwiek na początku tak nie było. Ethereum to pierwsza w historii kryptowaluta drugiej generacji, która wprowadziła możliwość zakładania i administrowania smart contracts.

Etehereum jest w dużej mierze odpowiedzialne za boom w sektorze Initial Coin Offering (ICO). Dzięki specjalnie przygotowanemu protokołowi ERC-20 każdy może stworzyć swój własny token w oparciu o sieć ethereum. Co ciekawe, ERC-20 został zaprojektowany głównie z myślą o wykorzystaniu w wewnętrznych ramach projektu. Silne zapotrzebowanie społeczności na protokół tego rodzaju sprawiło, ze zarządzający projektem zdecydowali się na jego upublicznienie.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki wpływają bezpośrednio na silną pozycję Ethereum na rynku kryptowalut.

Sprawdź kurs Ethereum

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH) weszło na rynek 1 sierpnia 2017 roku i było pierwszym w historii hard forkiem Bitcoina.

W wielu wymiarach BCH jest podobne do Bitcoina. Podstawową jednak różnicą – znacznie wpływającą na możliwości adapatacyjne – są rozmiary bloków. Rozmiar bloku Bitcoina to 1 MB, podczas gdy w BCH zwiększono rozmiar bloku do 8 MB. W maju 2018 roku rozmiar bloku BCH zwiększono do 32 MB.

Aktualnie BCH jest jedną z najszerzej akceptowanych kryptowalut jeżeli chodzi o płatności. BCH stale plasuje się w zestawieniach Top 10 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Wielu wpływowych ludzi ze środowiska twierdzi nawet, że BCH najbliżej jest, jak dotąd, do spełnienia wizji twórcy Bitcoina Satoshiego Nakamoto, jeżeli chodzi o elektroniczny system płatności.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z taka opinią i wielokrotnie można usłyszeć spory pomiędzy przedstawicielami społeczności jednej i drugiej kryptowaluty. Odsuwając jednak na bok wszystkie niesnaski nie da się zaprzeczyć, że BCH króluje na szczytach zestawień kryptowalut. Jednocześnie wielu analityków rynkowych wierzy, że jest on jedną z najlepszych, aktualnie dostępnych, alternatyw dla Bitcoina w kontekście użytkowania i inwestycji.

Sprawdź kurs Bitcoin Cash

EOS

EOS był z początku trwającym około roku projektem ICO, który odniósł wielomilionowy sukces. Platforma EOS funkcjonuje jako system operacyjny, który umożliwia development, wykonywanie i hostowanie skomercjalizowanych, zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Na platformie nie wykorzystuje się mechanizmu opłat transakcyjnych. Użytkownicy sieci, poprzez wykupione tokeny EOS stają się niejako współwłaścicielami sieci i mogą przeprowadzać transakcje wykorzystując zasoby o mocy wprost proporcjonalnej do posiadanego udziału.

Grupa developerów stojących za projektem EOS nosi nazwę Blockone. Założyciel EOSa, Dan Larimer, jest również współzałożycielem Steemit i Bitshares.

Developerzy używają tokenów EOS w celu wykorzystania zasobów platformy do zwiększenia skalowalności, użyteczności i elastyczności w porównaniu do innych kryptowalutowych projektów, takich jak na przykład Ethereum.

EOS korzysta z system wydobycia proof-of-stake, który jest bardziej przyjazny środowiskowo, niż stosowany w Bitcoinie model proof-of-work. Monety oparte o proof-of-stake nie potrzebują bowiem dużej mocy obliczeniowej, aby mogły zostać wydobywane. Wielu ekspertów uważa zatem, że proof-of-stake to przysłość dla kryptowalut. Zamiast aktywnego „kopania” krypto, posiadacze są nagradzani za samo przechowywanie ich w portfelu (staking).

Między innymi dzięki tej cesze wielu uznaje EOS za godna alternatywę dla Bitcoina.

Sprawdź kurs EOS.

Stellar Lumens

Stellar Lumens (XLM) zadebiutował 31 lipca 2014. To kryptowaluta o otwartym źródle nakierowana na otwartą, globalną sieć finansową. Stellar jest nastawiony szczególnie na umożliwienie przeprowadzania wielomilionowych płatności. Stellar wykorzystuje wykorzystanie specjalnych kotwic kredytowych, aby bezproblemowo ułatwić wymianę funduszy bez konieczności oczekiwania na akceptację przez stronę trzecią. Podobny system znajduje zastosowanie w PayPal i jest wykorzystywany do przyspieszania transferu środków w ramach platformy.

Zespół programistów Stellar,dowodzony przez Jed McCaleb and Joyce Kim, wdarł się na kryptowalutowe salony z wielkim sukcesem. Obaj panowie są rozpoznawalnymi indywidualnościami w środowisku i  maja doświadczenie w kreowaniu alternatywy dla Bitcoina. Jeszcze przed światową premierą Stellara, stworzyli oni stronę o tytule „Secret Bitcoin Project” (Tajemniczy Projekt Bitcoin – tłum. Red.), którego celem było pozyskanie zainteresowania w ramach konceptów zrealizowanych później przez Stellar.

Jeżeli chodzi o praktyczne zastosowanie, Stellar wykorzystywany jest przez wiele organizacji non-profit (np. Praekelt Foundation). Kryptowaluta posiada strategiczne partnerstwa w wielu krajach na całym świecie, m. in. w Indiach, na Filipinach i w Zachodniej Afryce. W zeszłym roku pozyskano partnerstwo z IBM i KlickEX.

Sprawdź kurs Stellar Lumens.

Codziennie powstają nowe alternatywy dla Bitcoina

Rynek kryptowalut kreuje coraz bardziej innowacyjne koncepty. Każdy nowy projekt nakierowany jest na usprawnienie działania istniejących już rozwiązań – każdy z nich chce być lepszy i bardziej funkcjonalny od poprzedniego.

Pozostaje nam bacznie obserwować rozwój sytuacji na rynku kryptowalut. Jestem przekonany, że projekty opisane w tym artykule będą kontynuować development i nie raz jeszcze z ich obozów usłyszymy przełomowe wieści.

A ty co sądzisz na ten temat? Zapraszam do komentowania.

Sprawdź najnowsze kursy kryptowalut.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0