Rząd niemiecki dąży do wprowadzenia bardziej przyjaznych regulacje dla startupów pracujących z innowacjami finansowymi
Nowo opracowane przepisy „Future Finance Act” zostały wprowadzone przez ministerstwo finansów 5 kwietnia 2023 r. Ich kluczowe cele obejmują digitalizację rynków kapitałowych poprzez emisję elektronicznych papierów wartościowych na blockchainie i poprawę przenośności aktywów kryptowalutowych. Według przetłumaczonej wersji projektu ustawy, niemiecki „rynek kapitałowy powinien stać się bardziej nowoczesny i wydajny, aby zmobilizować więcej prywatnego kapitału na przyszłe inwestycje.”
Wśród celów rządu jest stworzenie korzystnego środowiska dla startupów i inwestorów w kraju. Przepisy zmniejszają minimalny kapitał rynkowy dla pierwszych ofert publicznych (IPO) z 1,25 mln euro (1,37 mln dolarów) do 1 mln euro (1,1 mln dolarów) i ułatwiają inwestycje graczy instytucjonalnych w startupy, małe firmy i spółki akwizycyjne specjalnego przeznaczenia (SPAC).
Nowe zasady miałyby dotyczyć przedsiębiorstw zatrudniających do 500 osób i osiągających przychody poniżej 100 mln euro (109 mln dolarów). – Chcemy, aby Niemcy stały się wiodącą lokalizacją dla startupów i firm wzrostowych – powiedział niemiecki minister finansów Christian Lindner. – Dlatego poprawiamy dostęp do rynku kapitałowego i ułatwiamy pozyskiwanie kapitału. Małe i średnie firmy również na tym skorzystają – dodał.
Rząd twierdzi, że posunięcie to uczyni Niemcy bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów i będzie promować kulturę inwestycji giełdowych. – Startupy, firmy wzrostowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa powinny mieć łatwiejszy dostęp do rynku kapitałowego – powiedział minister.
Niemcy są członkiem G7, grupy siedmiu największych państw świata. G7 nie jest organizacją międzynarodową, a jedynie grupą państw, których przywódcy spotykają się na swoistym forum polityczno-ekonomicznym. Ugrupowanie to nie posiada swoich stałych organów ani sformalizowanej struktury. Wspólnie członkowie G7 pracują nad surowszymi regulacjami dotyczącymi kryptowalut, które zdaniem wielu w branży mogą hamować innowacje i wzrost. Oczekuje się, że nowa agenda G7 zostanie ujawniona na następnym spotkaniu w Hiroszimie w Japonii, które jest zaplanowane na maj.