Parlament Europejski głosuje nad przepisami dotyczącymi unijnego portfela cyfrowego

17 marca 2023

Wprowadzone w 2021 r. europejskie ramy tożsamości cyfrowej mają na celu umożliwienie i ochronę tożsamości cyfrowej obywateli Unii Europejskiej.

15 marca 2023 r. Parlament Europejski zagłosował za wynegocjowaniem mandatu do rozmów z państwami członkowskimi UE w sprawie rewizji nowych ram Europejskiej Tożsamości Cyfrowej (eID). W głosowaniu plenarnym oddano 418 głosów za i 103 głosy przeciw inicjatywie, a 24 członków parlamentu wstrzymało się od głosu.

Po zatwierdzeniu przez plenum, Rada UE jest teraz gotowa do natychmiastowego rozpoczęcia dyskusji nad ostatecznym kształtem przepisów. Stanowisko Parlamentu podczas negocjacji będzie oparte na poprawkach przyjętych w lutym w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

Jak wcześniej informowano, ITRE włączyła do swoich poprawek dotyczących eID standard dowodów zerowych, zamierzając umożliwić obywatelom UE pełną kontrolę nad danymi dotyczącymi ich tożsamości. „System pozwoliłby obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się online – za pośrednictwem europejskiego portfela tożsamości cyfrowej – bez konieczności uciekania się do dostawców komercyjnych, jak ma to miejsce obecnie – praktyka ta wzbudziła obawy dotyczące zaufania, bezpieczeństwa i prywatności” – napisano w komunikacie.

Wprowadzony w czerwcu 2021 roku wniosek legislacyjny eID ma na celu stworzenie „europejskiej tożsamości cyfrowej” i dedykowanego portfela cyfrowego dla obywateli i przedsiębiorstw w UE. „Europejski portfel tożsamości cyfrowej”, znany również jako EDIW, ma na celu umożliwienie osobom i firmom w UE przechowywanie danych dotyczących tożsamości, takich jak nazwisko i adres, a także zdigitalizowanych dokumentów, w tym danych dotyczących rachunków bankowych, aktów urodzenia, dyplomów i innych dokumentów do użytku transgranicznego.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0