Parlament Europejski zagłosował przeciwko zakazowi PoW

15 marca 2022

14 marca 2022 r. członkowie Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego zagłosowali przeciwko wersji ustawy Markets in Crypto Assets (MiCA), która mogłaby skutecznie zakazać kryptowalut opartych na proof-of-work na terenie Unii Europejskiej.

MiCA to ramy regulacyjne, które zawierają 126 artykułów, a także szczegółowy plan ich wdrożenia przez instytucje Unii Europejskiej i państw członkowskich. Projekt został wprowadzony przez Komisję Europejską w 2020 r. jako część strategii Digital Finance.

MiCA obejmuje szeroki zakres tematów związanych z kryptowalutami, takich jak status wszystkich głównych walut i stablecoinów, działalność platform wydobywczych i wymiany – z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami, takimi jak waluty cyfrowe emitowane przez banki centralne (CBDC) – tokeny bezpieczeństwa, tokeny niezbywalne (NFT) i zdecentralizowane finanse (DeFi).

Główny problem poniedziałkowej sesji parlamentarnej polegał na znaczących różnicach między dwiema wersjami projektu, które zostały poddane pod głosowanie. Jedna z nich zawierała sformułowania, które mogłyby zdelegalizować wszelkie operacje z kryptowalutami, które opierają się na protokole proof-of-work (PoW). Problematyczna linia wymagałaby od dostawców walut przedstawienia szczegółowego planu zgodności z normami zrównoważonego rozwoju środowiska.

W przypadku Bitcoina i niektórych innych systemów zdecentralizowanych takie szczegóły w zasadzie nie mogłyby zostać przedstawione, ponieważ nie istnieje żaden centralny operator ani indywidualny lub zbiorowy decydent. Dlatego właśnie ta wersja projektu została wcześniej poprawiona, aby usunąć taki impas regulacyjny. Jak zapewniał wcześniej członek Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego Stefan Berger, problematyczne sformułowania nie miały się pojawić w ostatecznej wersji projektu.

Ostatecznie, twarda wersja MiCA pojawiła się na sali obrad, ale nie została poparta przez większość posłów. Jak poinformował Patrick Hansen, szef strategii w firmie kryptowalutowej Unstoppable Finance, 32 członków komisji ECON głosowało przeciwko restrykcyjnej wersji, a tylko 24 oddało swoje głosy za. Ta ostatnia mniejszość składała się w dużej mierze z członków frakcji Zielonych oraz Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Bardziej umiarkowana wersja MiCA, która będzie teraz kontynuowana w instytucjach UE, nie zawiera żadnego bezpośredniego lub pośredniego zakazu wydobywania PoW. Zamiast tego, MiCA zobowiązuje Komisję Europejską, główny organ wykonawczy UE, do przedstawienia propozycji legislacyjnej „w celu włączenia do taksonomii zrównoważonego finansowania UE wszelkich działań związanych z wydobyciem kryptowalut” do 1 stycznia 2025 roku.

Wydobycie kryptowalut może zostać zakwalifikowane jako „działalność niezrównoważona” jeszcze przed styczniem 2025 r., przez co zostanie pozbawione wsparcia i inwestycji ze strony europejskich firm i rządów. Jest to jednak wciąż dalekie od całkowitego zakazu, którego wprowadzenie mogłoby radykalnie zmienić sytuację kryptowalut w Europie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0