Zrównoważenie środowiskowe kluczowym punktem spornym w projekcie unijnej ustawy MiCA

14 marca 2022

Do projektu ustawy MiCA Unii Europejskiej dodano zapis dotyczący ochrony środowiska, co może być problematyczne dla górników wydobywających kryptowaluty w regionie.

Kontrowersyjny zapis dotyczący „minimalnego zrównoważenia środowiskowego” wydobycia kryptowalut został ponownie wprowadzony do projektu ustawy, po tym jak wcześniej został usunięty. Nowa linia wymagałaby od operatorów blockchain przedstawienia planu rozwoju, w którym szczegółowo opisano by sposób, w jaki będą spełniać wymogi zrównoważonego rozwoju środowiska. Nieprzedstawienie takiego planu może skutkować zakazem wydobywania monet lub obrotu nimi w UE.

Choć nie jest to wyraźnie powiedziane, projekt ustawy miałby bezpośredni wpływ na łańcuchy proof-of-work (PoW). PoW to algorytm konsensusu stosowany w sieci Bitcoin, Ethereum i kilku innych kryptowalutach.

Ponieważ jednak Bitcoin jest zdecentralizowany, w jego imieniu nie można wydać żadnego planu wdrożenia. Brak takiego planu może zagrozić istnieniu operacji wydobywania Bitcoina w całej UE.

Na UE przypada około 12-14% globalnej mocy obliczeniowej w sieci Bitcoin, z czego większość przypada na Niemcy i Irlandię – wynika z zeszłorocznych danych Uniwersytetu Cambridge i Statista.

Obawy dotyczące zużycia energii i emisji dwutlenku węgla przez górnictwo Bitcoin są obecnie głównym tematem debaty na temat tego, jak UE powinna uregulować tę kwestię. Jednak obawy te zaczynają wydawać się nie na miejscu w obliczu surowych danych.

Według raportu Frankfurt School z listopada 2021 r., w sierpniu 2021 r. sieć Bitcoin zużywała rocznie 90,86 terrawatogodzin (Tw/H) energii. Stanowi to około 0,05% całkowitego globalnego zużycia. Sieć jest odpowiedzialna za zaledwie 0,08% całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla, choć te dane trudno jest dokładnie obliczyć.

Francuski deputowany Pierre Person ostrzegł, że zakaz wydobycia spowoduje odpływ talentów i innowacji z regionu. Jego zdaniem zakazując Bitcoina i Ether oraz komplikując korzystanie z NFT i DeFi, Parlament Europejski naraża na szwank naszą suwerenność monetarną i finansową.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta w obecnym kształcie, Ethereum nie będzie w nią długo zaangażowane. Oczekuje się, że w 2022 roku sieć Ethereum 2.0 „Merge” zostanie przekształcona w sieć typu proof-of-stake (PoS), która nie będzie wymagała fizycznych platform wydobywczych do osiągnięcia konsensusu w sieci. Dla górników krytowalut może to mieć jednak poważniejsze konsekwencje.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0