Do projektu ustawy MiCA Unii Europejskiej dodano zapis dotyczący ochrony środowiska, co może być problematyczne dla górników wydobywających kryptowaluty w regionie.
Kontrowersyjny zapis dotyczący „minimalnego zrównoważenia środowiskowego” wydobycia kryptowalut został ponownie wprowadzony do projektu ustawy, po tym jak wcześniej został usunięty. Nowa linia wymagałaby od operatorów blockchain przedstawienia planu rozwoju, w którym szczegółowo opisano by sposób, w jaki będą spełniać wymogi zrównoważonego rozwoju środowiska. Nieprzedstawienie takiego planu może skutkować zakazem wydobywania monet lub obrotu nimi w UE.
Choć nie jest to wyraźnie powiedziane, projekt ustawy miałby bezpośredni wpływ na łańcuchy proof-of-work (PoW). PoW to algorytm konsensusu stosowany w sieci Bitcoin, Ethereum i kilku innych kryptowalutach.
Ponieważ jednak Bitcoin jest zdecentralizowany, w jego imieniu nie można wydać żadnego planu wdrożenia. Brak takiego planu może zagrozić istnieniu operacji wydobywania Bitcoina w całej UE.
Na UE przypada około 12-14% globalnej mocy obliczeniowej w sieci Bitcoin, z czego większość przypada na Niemcy i Irlandię – wynika z zeszłorocznych danych Uniwersytetu Cambridge i Statista.
Obawy dotyczące zużycia energii i emisji dwutlenku węgla przez górnictwo Bitcoin są obecnie głównym tematem debaty na temat tego, jak UE powinna uregulować tę kwestię. Jednak obawy te zaczynają wydawać się nie na miejscu w obliczu surowych danych.
Według raportu Frankfurt School z listopada 2021 r., w sierpniu 2021 r. sieć Bitcoin zużywała rocznie 90,86 terrawatogodzin (Tw/H) energii. Stanowi to około 0,05% całkowitego globalnego zużycia. Sieć jest odpowiedzialna za zaledwie 0,08% całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla, choć te dane trudno jest dokładnie obliczyć.
Francuski deputowany Pierre Person ostrzegł, że zakaz wydobycia spowoduje odpływ talentów i innowacji z regionu. Jego zdaniem zakazując Bitcoina i Ether oraz komplikując korzystanie z NFT i DeFi, Parlament Europejski naraża na szwank naszą suwerenność monetarną i finansową.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta w obecnym kształcie, Ethereum nie będzie w nią długo zaangażowane. Oczekuje się, że w 2022 roku sieć Ethereum 2.0 „Merge” zostanie przekształcona w sieć typu proof-of-stake (PoS), która nie będzie wymagała fizycznych platform wydobywczych do osiągnięcia konsensusu w sieci. Dla górników krytowalut może to mieć jednak poważniejsze konsekwencje.