Pierwsza edycja NFT Wikipedii sprzedana za 750 tysięcy dolarów

17 grudnia 2021

Po styczniowych obchodach 20-lecia wolnej encyklopedii internetowej Wikipedia dokonała sprzedaży swojego pierwszego niezbywalnego tokena (NFT) za pośrednictwem giganta aukcyjnego Christie’s.

15 grudnia 2021 r. Christie’s zakończył aukcję dwóch przedmiotów związanych z Wikipedią, pochodzących bezpośrednio od jej współzałożyciela, Jimmy’ego Walesa.

Sprzedaż online pod hasłem „Narodziny Wikipedii” obejmowała dwa przedmioty: NFT z pierwszej edycji Wikipedii, który został sprzedany za 750 tys. dolarów oraz komputer iMac używany przez Walesa do tworzenia Wikipedii, który został sprzedany za 187 500 dolarów.

W NFT umieszczono pierwszy wpis zamieszczony w Wikipedii przez współzałożyciela serwisu w 2001 roku, który po latach jest uznawany za wyjątkowy moment w historii Internetu – po uruchomieniu strony 15 stycznia 2001 roku Wales wpisał słowa „Hello, World!”.

NFT zachowuje układ strony głównej Wikipedii z 2001 roku, bazując na najwcześniejszym zachowanym kodzie źródłowym. Token posiada również funkcję, która pozwala jego właścicielowi edytować stronę, która może zostać zresetowana za pomocą licznika czasu, co przywraca ją do pierwotnego stanu.

Starszy specjalista Christie’s, Peter Klarnet, powiedział, że wynik aukcji „podkreśla rosnące zainteresowanie kolekcjonerów historią internetu”. Jak informuje dom aukcyjny, Wikipedia przeznaczy część dochodów ze sprzedaży na wsparcie walijskiego projektu pilotażowego alternatywnej sieci mediów społecznościowych WT.Social.

Jeden z największych domów aukcyjnych na świecie, Christie’s, wkroczył w branżę NFT na początku 2021 roku, ogłaszając w lutym aukcję pierwszego w historii „czysto cyfrowego dzieła sztuki” autorstwa cyfrowego artysty Beeple. Dzieło NFT Beeple’a „Everydays: The First 5000 Days” zostało sprzedane za ponad 69 milionów dolarów w marcu 2021 r., stając się jednym z najdroższych NFT na świecie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0