Rada Nadzoru Stabilności Finansowej USA krytycznie o kryptowalutach

21 grudnia 2021

Podmiot uznał stablecoiny i kryptowaluty za zagrożenia dla systemu finansowego.

W opublikowanym 17 grudnia 2021 r. raporcie rocznym, amerykańska Rada Nadzoru Stabilności Finansowej (FSOC) wyraziła swoje zaniepokojenie przyjęciem stablecoinów i innych aktywów cyfrowych. „Rada zaleca, aby stanowe i federalne organy regulacyjne dokonały przeglądu dostępnych regulacji i narzędzi, które mogłyby być zastosowane do aktywów cyfrowych” – czytamy w komunikacie FSOC.

W odniesieniu do stablecoinów, Rada stanęła na stanowisku, że zaufanie konsumentów może zostać podważone przez czynniki takie jak niepłynność, brak odpowiednich zabezpieczeń, nieprzejrzystość w zakresie praw do wykupu i ataki cybernetyczne. „Run na stablecoiny podczas napiętych warunków rynkowych może potencjalnie wzmocnić szok dla gospodarki i systemu finansowego” – czytamy w raporcie.

W dokumencie zwrócono również uwagę na rozwój zdecentralizowanych finansów, czyli DeFi, gdzie wykorzystanie wysokiej dźwigni finansowej może wywołać wyprzedaż, gdy cena aktywów bazowych spadnie. Spowodowałoby to cykl wezwań do uzupełnienia depozytów zabezpieczających i dalsze spadki cen. Ponadto w sprawozdaniu podkreślono, że „użytkownicy tych usług są narażeni m.in. na ryzyko strat wynikających z wahań wartości rynkowej, problemów operacyjnych i zagrożeń cyberbezpieczeństwa”. W zaleceniach raportu, FSOC wzywa do zjednoczonego wysiłku władz federalnych i stanowych w celu uchwalenia przepisów dotyczących stablecoinów i walut cyfrowych.

Pomimo obaw związanych ze znacznie nieuregulowaną naturą przemysłu kryptowalutowego, raport podkreślił ich innowacyjny potencjał. „Rozwój aktywów cyfrowych i wykorzystanie związanej z nimi technologii rozproszonej księgi rachunkowej może stanowić okazję do promowania innowacji i dalszej modernizacji infrastruktury finansowej. Uwaga i koordynacja regulacyjna są krytycznie ważne w świetle szybko rozwijającego się rynku aktywów cyfrowych” – napisano.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0