Prezydent USA odrzuca plan pomocowy o wielkości Bitcoina

Joe Biden odrzucił republikańską propozycję ustawy o pomocy związanej z COVID-19, w ramach której 618 miliardów dolarów miało trafić do amerykańskich gospodarstw domowych i firm znajdujących się w trudnej sytuacji.

Biden i sekretarz skarbu Janet Yellen odrzucili sumę – która stanowi nieco poniżej wielkości całej kapitalizacji rynkowej Bitcoina – jako niewystarczającą do stymulowania gospodarki w obliczu trwającej pandemii.

By przeforsować ustawę o “uldze Bidena” Demokraci zagłosowali w Senacie 2 stycznia 2021 r. zgodnie z wytycznymi partii. W ten sposób kwota proponowana Republikan zwiększyłaby się ponad trzykrotnie do 1,9 biliona dolarów. Przewodniczący Senatu, Chuck Schumer, powiedział dziennikarzom, że mniejsza wartość zostawiłaby kraj w kryzysie na zbyt długo. – Gdybyśmy zrobili tak mały pakiet, ugrzęźlibyśmy w kryzysie covidowym na lata – odniósł się do wstępnej propozycji GOP Schumer

Tego samego dnia Izba Reprezentantów partyzancko zagłosowała za renegocjacją ustawy o ulgach; Demokraci wygrali 216-210, a żaden Republikanin nie zadeklarował swojego poparcia.

Warto podkreślić, że w 2020 r. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wydrukowała więcej pieniędzy niż kraj wydał w ciągu pierwszych dwóch stuleci istnienia. Obecnie całkowite zadłużenie USA wynosi blisko 28 bilionów dolarów. To zaś sprawia, że ​​wskaźnik zadłużenia do PKB przekracza 130%. To absolutny rekord w historii USA.

Niektórzy twierdzą, że praktyki drukowania pieniędzy przez Rezerwę Federalną pomagają Bitcoinowi wywołując niepewność i wątpliwości dotyczące dolara amerykańskiego. Współzałożyciel giełdy kryptowalut Gemini, Tyler Winklevoss, jest zdania, że FED zasadniczo przygotowuje Bitcoina do wzrostu ceny – i to za każdym razem, gdy drukuje pieniądze.

Tymczasem liczba dolarów stworzonych w 2020 roku była równa prawie jednej piątej wszystkich dolarów kiedykolwiek wydrukowanych. Ta inflacja skutecznie pozbawia Bitcoina i innych powiązanych kryptowaluty z siły nabywczej. Zdecentralizowane waluty są bowiem nadal wyceniane w stosunku do dolara amerykańskiego.

Propozycja pakietu pomocy Bidena stanowi znaczną redukcję w porównaniu z początkowymi 3 bilionami dolarów, które prezydent Stanów Zjednoczonych zasugerował po raz pierwszy na początku stycznia 2021 r. To, czy takie wysiłki na rzecz pobudzenia gospodarki spowodują wzrost ceny Bitcoina, jest w dużej mierze przedmiotem spekulacji.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0