Rosyjscy urzędnicy muszą ujawnić swoje zasoby kryptowalutowe

15 grudnia 2020

Do 30 czerwca 2021 r urzędnicy Federacji Rosyjskiej mają czas na ujawnienie swoich oszczędności w kryptowalutach.

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący rosyjskich urzędników do ujawnienia swoich inwestycji kryptograficznych – poinformowała 10 grudnia br. lokalna agencja informacyjna TASS. Dokument przewiduje nowe środki związane z rosyjskim federalnym prawem kryptograficznym „O zasobach cyfrowych i finansowych” (DFA).

Dekret wymaga od urzędników ujawnienia danych, takich jak: nazwa zasobu cyfrowego, data jego nabycia, łączna kwota posiadanych aktywów, a także informacje o emitencie aktywa, w tym m.in. kraj rejestracji. Deklaracje muszą zawierać informacje o kryptowalutach i tokenach należących do urzędników, a także ich małżonków i małoletnich dzieci. Ponadto dokument nakazuje pracownikom dostarczenie rządowi szczegółowych informacji na temat platform inwestycyjnych, z których korzystają. Chociaż przepisy nie uznają kryptowalut za prawny środek płatniczy, będą one legitymizować działania związane z cyfrowymi walutami w całej Federacji Rosyjskiej.

Raporty mają być składane przez urzędników od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku.

Warto przypomnieć, że w 2018 roku Ministerstwo Pracy Rosji ogłosiło, że urzędnicy publiczni nie są zobowiązani do deklarowania posiadanych przez siebie wirtualnych aktywów w swoich deklaracjach podatkowych. Jednak dwa lata temu przepisy te wzbudziły spore kontrowersje – obawiano się bowiem, że kryptowaluty mogą stać się preferowanym instrumentem finansowym w przypadku przekupstwa i korupcji.

Według lokalnych graczy kryptograficznych nowa inicjatywa regulacyjna będzie miała pozytywny wpływ na rosyjski system kryptowalut. Maria Stankevich, szefowa działu rozwoju biznesu na giełdzie kryptowalut EXMO, powiedziała serwisowi Cointelegraph, że dekret pokazuje, że „oficjalna instytucja będzie tak samo zgodna jak zwykli obywatele bez wyjątków”. Stankevich zwróciła uwagę na falę negatywnych opinii na temat proponowanych przepisów dotyczących kryptowalut, które obejmowały odpowiedzialność karną za błędy w raportowaniu podatku kryptograficznego: „Myślę, że ta inicjatywa jest świetna, ponieważ może zmusić Dumę Państwową do ponownego przyjrzenia się wadom ustaw, które wcześniej próbowali wprowadzić” – dodała.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0