Największy rosyjski bank przechodzi do DeFi i Web3, integrując swoją platformę blockchain z blockchainem Ethereum.
Największy rosyjski bank Sber – wcześniej znany jako Sberbank – kontynuuje rozwój swojej platformy blockchain, integrując ją z blockchainem Ethereum.
30 listopada 2022 r. podmiot oficjalnie poinformował o nowych możliwościach dla swojej autorskiej platformy blockchain. Jedną z nich jest kompatybilność z inteligentnymi kontraktami i aplikacjami w sieci Ethereum. Pozwoliłoby to deweloperom na przenoszenie inteligentnych kontraktów i całych projektów pomiędzy siecią blockchain Sbera a publicznymi sieciami blockchain.
Najnowsze dodatki Sber przynoszą również integrację z głównym oprogramowaniem portfela kryptowalutowego MetaMask, który służy do interakcji z blockchainem Ethereum. Integracja pozwala użytkownikom dokonywać operacji z tokenami i inteligentnymi kontraktami umieszczonymi na platformie. – Sber Blockchain Lab ściśle współpracuje z zewnętrznymi deweloperami i firmami partnerskimi i cieszę się, że nasza społeczność będzie mogła uruchamiać aplikacje DeFi na infrastrukturze Sber – powiedział szef blockchain lab Alexander Nam. Zauważył on również, że nowo zintegrowane funkcje pomogą Sberowi zjednoczyć deweloperów, korporacje i instytucje finansowe, aby zbadać praktyczne zastosowania biznesowe blockchain, Web3 i zdecentralizowanych finansów.
W ostatnim czasie Sber aktywnie rozwija produkty blockchain. Pod,miot złożył wniosek do Banku Rosji o uruchomienie platformy blockchain dla swojego stablecoina „Sbercoin” na początku 2021 roku. Po otrzymaniu zgody banku centralnego wiosną 2022 roku, Sber ostatecznie ogłosił swoją pierwszą transakcję walutą cyfrową w czerwcu. Większościowym udziałowcem Sber jest rząd Rosji, posiadający 50% + 1 akcji.
Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin wezwał do stworzenia otwartej sieci rozliczeniowej opartej na blockchainie. Skrytykował również monopol w globalnych systemach płatności finansowych, wyrażając zaufanie, że technologia oparta na walutach cyfrowych będzie napędzać niezależność od banków. Jednocześnie rząd Putina nie pozwala swoim obywatelom na korzystanie z kryptowalut jako płatności, wprowadzając blankietowy zakaz płatności za pomocą Bitcoina.