Solana ma szansę stać się znaczącym graczem na rynku kryptowalut

13 stycznia 2022

Strateg ds. aktywów cyfrowych w Bank of America, Alkesh Shah, jest zdania, że firma może mieć spory udział w rynku Ethereum ze względu na swoje zalety w postaci niskich opłat transakcyjnych, skalowalności i łatwości użytkowania.

Sieć Solana została uruchomiona w 2020 roku i od tego czasu stała się piątą co do wielkości kryptowalutą o kapitalizacji rynkowej wynoszącej 47 miliardów dolarów. Jest o rząd wielkości szybsza niż Ethereum, została wykorzystana do rozliczenia ponad 50 miliardów transakcji i wybicia ponad 5,7 miliona niezbywalnych tokenów (NFT). Krytycy twierdzą jednak, że jego szybkość odbywa się kosztem decentralizacji i niezawodności, ale Shah uważa, że korzyści przeważają nad wadami. – Zdolność Solany do zapewnienia wysokiej przepustowości, niskich kosztów i łatwości użytkowania tworzy blockchain zoptymalizowany pod kątem przypadków użycia przez konsumentów, takich jak mikropłatności, DeFi, NFT, zdecentralizowane sieci (Web3) i gry – mówi Shah.

Zdaniem eksperta atutem Solany są niskie opłaty, łatwość użytkowania i skalowalność, podczas gdy Ethereum może zostać zdegradowane do transakcji o wysokiej wartości i tożsamości, przechowywania i przypadków użycia łańcucha dostaw. – Ethereum stawia na pierwszym miejscu decentralizację i bezpieczeństwo, ale kosztem skalowalności, co doprowadziło do okresów zatorów w sieci i opłat transakcyjnych, które od czasu do czasu są większe niż wartość wysyłanej transakcji – twierdzi strateg.

Visa przetwarza średnio 1 700 transakcji na sekundę (TPS), ale sieć teoretycznie może obsłużyć co najmniej 24 000 TPS. Ethereum obsługuje obecnie około 12 TPS na mainnecie (więcej na layer twos), podczas gdy Solana może pochwalić się teoretycznym limitem 65 000 TPS.

Shah przyznaje, że Solana stawia na skalowalność, ale stosunkowo mniej zdecentralizowany i bezpieczny blockchain ma kompromisy, zilustrowane kilkoma problemami z wydajnością sieci od momentu powstania.

W ciągu ostatnich miesięcy Solana odnotowała problemy z wydajnością sieci. Były to problemy z wypłatami, które zostały potwierdzone przez Binance 12 stycznia 2022 r., raporty o opóźnionej wydajności w mediach społecznościowych 7 stycznia i to, co wydawało się być atakiem DDos 5 stycznia, chociaż Solana zaprzeczyła, że tego typu działanie miało miejsce. Austin Federa, szef komunikacji w Solana Labs, przyznał, że programiści pracują obecnie nad rozwiązaniem problemów z siecią, w szczególności w odniesieniu do poprawy pomiaru transakcji. – Runtime Solany jest nowym projektem. Nie używa EVM [Ethereum Virtual Machine] i dokonano tony innowacji, aby zapewnić, że użytkownicy mają najtańsze możliwe opłaty, ale wciąż jest praca do wykonania nad runtime – wyjaśnił.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0