Standard Chartered uruchamia platformę handlową blockchain

Spółka joint venture obsługująca nową platformę opartą na blockchain będzie miała siedzibę w Singapurze.

Międzynarodowa firma bankowa Standard Chartered (StanChart) z siedzibą w Wielkiej Brytanii uruchomiła platformę finansowania handlu opartą na blockchain w ramach spółki joint venture z chińskim dostawcą technologii finansowania łańcucha dostaw Linklogis. Platforma pod nazwą Olea będzie miała na celu zaspokojenie potrzeb inwestorów instytucjonalnych, którzy poszukują możliwości w alternatywnej klasie aktywów z firmami wymagającymi finansowania łańcucha dostaw.

Dyrektor generalną spółki będzie Amelia Ng, zaś Letitiat Chau, wiceprezes Linklogis i dyrektor ds. ryzyka, będzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego.

StanChart został pierwszym globalnym inwestorem bankowym Linklogis w 2020 r., rok po tym, jak oba podmioty podpisały protokół ustaleń w celu wspólnego badania i opracowywania rozwiązań dla ekosystemu finansowego łańcucha dostaw. Bank wcześniej współpracował z chińskimi liderami fintech, w tym właścicielem Alipay Ant Group, z której globalnej platformy handlowej Trusple opartej na Antchain korzystały StanChart, Citi, DBS Bank, Deutsche Bank i wiele innych.

Oczekuje się, że Olea pomoże StanChart w podniesieniu jego pozycji w globalnym finansowaniu handlu cyfrowego, a decyzja o wdrożeniu infrastruktury blockchain kontynuuje ciągłe zaangażowanie banku w tę technologię. Inne międzynarodowe banki, które wykorzystały blockchain do finansowania handlu, to w szczególności HSBC, BNP Paribas i Citi, których wspólna platforma została przygotowana do komercyjnego uruchomienia w Singapurze w drugim kwartale 2020 roku.

StanChart wcześniej współpracowało nad wykorzystaniem blockchain do finansowania handlu z wieloma z tych samych banków za pośrednictwem platformy finansowania handlu blockchain eTrade Connect uruchomionej w Hongkongu w 2018 roku. W tym samym roku platforma cyfrowego finansowania handlu we.trade — która liczy HSBC, Rabobank, Santander, Société Générale, UniCredit, Deutsche Bank i inne banki założycielskie — współpracowała z blockchainem IBM opartym na Hyperledger Fabric.

tandard Chartered to brytyjska międzynarodowa firma świadcząca usługi bankowe i finansowe z siedzibą w Londynie. Posiada sieć ponad 1200 oddziałów i punktów sprzedaży w ponad 70 krajach i zatrudnia około 87 tysięcy osób.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0