Szefowie firm kryptowalutowych reagują na sankcje gospodarcze wobec Rosji

5 marca 2022

Większość firm w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich nie może już prowadzić interesów ani wymieniać pieniędzy z rosyjskimi bankami.

W miarę jak zachodnie państwa zaostrzają swoje sankcje gospodarcze wobec Rosji, pojawiają się obawy, jak sytuacja ta wpłynie na rynek kryptowalut. Rosja została bowiem w znacznym stopniu odcięty od międzynarodowego systemu płatności SWIFT, a firmy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub dokonywania transakcji z rosyjskimi bankami i narodowym funduszem majątkowym.

Kierownictwo giełd kryptowalutowych wypowiedziało się na temat sankcji i ich możliwych skutków. Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, wyraził na Twitterze swoją opinię na ten temat. Stwierdził on, że większość banków przestrzega zasad sankcji i że giełdy kryptowalutowe, takie jak Binance, również się do nich stosują.

Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple, również odrzucił zarzuty, że Rosja może wykorzystywać kryptowaluty w celu obejścia sankcji gospodarczych. Na Twitterze opisał procedury tworzenia giełdy kryptowalutowej, stwierdzając, że światowe platformy handlu kryptowalutami opierają się na różnych partnerach bankowych, którzy ryzykują utratę licencji, jeśli zablokowany kraj lub osoba fizyczna przełamie wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa, aby przeprowadzać transakcje na tych platformach. Garlinghouse dodał również, że giełdy kryptowalutowe wdrożyły rygorystyczne środki, takie jak te wymagające od klientów przestrzegania standardów Know Your Customer i Anti-Money Laundering, aby uniknąć wystąpienia takich niepożądanych scenariuszy.

Komentarze Garlinghouse’a są zbieżne z wypowiedziami Asheesha Birli, dyrektora generalnego Ripple, który argumentował, że ponieważ transakcje kryptowalutowe stają się coraz bardziej identyfikowalne przez rządy i oprogramowanie, Rosja nie będzie w stanie wykorzystać ich do obejścia tych ograniczeń finansowych.

Brian Armstrong, dyrektor generalny Coinbase, również podziela ten punkt widzenia i uważa, że kryptowaluty nie są sposobem na uniknięcie sankcji. Według niego, każda firma w Stanach Zjednoczonych musi przestrzegać prawa; nie ma różnicy, czy angażuje się w „dolary, złoto kryptowalutowe, nieruchomości” czy jakikolwiek inny rodzaj aktywów niefinansowych. Zdaniem Armstronga pPrzepisy dotyczące sankcji są stosowane w równym stopniu do wszystkich firm i osób fizycznych.

Dyrektor generalny Coinbase podkreślił jednak, że Coinbase nie zakazuje „prewencyjnie” wszystkim rosyjskim użytkownikom korzystania z niej, ponieważ każdy zasługuje na dostęp do podstawowych usług finansowych, „chyba że prawo mówi inaczej”. Rosja nie jest jednak wymieniona na liście obsługiwanych przez Coinbase regionów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0