Swiss Bankers Association wydało białą księgę na temat tego, jak szwajcarskie banki mogą wspierać rozwój gospodarki cyfrowej kraju.
“Stablecoiny mają ograniczoną penetrację w szwajcarskim systemie finansowym, nawet w miarę jak cyfryzacja end-to-end staje się coraz bardziej powszechna w modelach biznesowych, a żadne szwajcarskie stablecoiny nie są dostępne dla ogółu społeczeństwa” – czytamy w dokumencie. Jego autorzy proponują odmianę stablecoinów – czyli tokena depozytowego, emitowanego przez regulowanych i odpowiednio nadzorowanych pośredników” – który byłby emitowany i wykupywany przez inteligentne kontrakty i denominowanego we frankach szwajcarskich. Token mógłby być zaprojektowany jako zabezpieczenie oparte na księdze rachunkowej, a nie na zestawie instrukcji, aby zapewnić mu największy potencjał.
Dokument identyfikuje trzy opcje projektowe dla tokena depozytowego: tokeny standaryzowane, które może emitować każdy bank komercyjny o jednolitym standardzie, tokeny kolorowe, które są emitowane przez banki komercyjne według dowolnie wybranych przez nie standardów oraz tokeny wspólne, które są emitowane przez licencjonowaną i nadzorowaną spółkę celową składającą się z uczestniczących banków. Autorzy preferują ostatni wybór.
Wspólny token depozytowy ułatwiłby kreację pieniądza ze względu na swoją elastyczność, miałby niskie opłaty i mógłby zarabiać na odsetkach, gdy jest przechowywany na kontach bankowych. Byłby mniej podatny na runy niż tokeny emitowane przez poszczególne banki.
„Z technicznego punktu widzenia wszystkie wymagania ekonomiczne i prawne, które zostały zidentyfikowane, mogą zostać spełnione. […] Zasadniczo DT powinien działać na publicznym blockchainie z dodatkowymi protokołami, aby zapewnić wystarczającą prywatność i wydajność transakcji” – czytamy w dokumencie.
Idealnie token byłby rozwiązaniem warstwy 2 nadającym się do wykorzystania w aplikacjach zdecentralizowanych finansów (DeFi) i zdolnym do samodzielnego przechowywania lub przechowywania przez bank.