Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankierów proponuje tokeny depozytowe

4 kwietnia 2023

Swiss Bankers Association wydało białą księgę na temat tego, jak szwajcarskie banki mogą wspierać rozwój gospodarki cyfrowej kraju.

“Stablecoiny mają ograniczoną penetrację w szwajcarskim systemie finansowym, nawet w miarę jak cyfryzacja end-to-end staje się coraz bardziej powszechna w modelach biznesowych, a żadne szwajcarskie stablecoiny nie są dostępne dla ogółu społeczeństwa” – czytamy w dokumencie. Jego autorzy proponują odmianę stablecoinów – czyli tokena depozytowego, emitowanego przez regulowanych i odpowiednio nadzorowanych pośredników” – który byłby emitowany i wykupywany przez inteligentne kontrakty i denominowanego we frankach szwajcarskich. Token mógłby być zaprojektowany jako zabezpieczenie oparte na księdze rachunkowej, a nie na zestawie instrukcji, aby zapewnić mu największy potencjał.

Dokument identyfikuje trzy opcje projektowe dla tokena depozytowego: tokeny standaryzowane, które może emitować każdy bank komercyjny o jednolitym standardzie, tokeny kolorowe, które są emitowane przez banki komercyjne według dowolnie wybranych przez nie standardów oraz tokeny wspólne, które są emitowane przez licencjonowaną i nadzorowaną spółkę celową składającą się z uczestniczących banków. Autorzy preferują ostatni wybór.

Wspólny token depozytowy ułatwiłby kreację pieniądza ze względu na swoją elastyczność, miałby niskie opłaty i mógłby zarabiać na odsetkach, gdy jest przechowywany na kontach bankowych. Byłby mniej podatny na runy niż tokeny emitowane przez poszczególne banki. 

„Z technicznego punktu widzenia wszystkie wymagania ekonomiczne i prawne, które zostały zidentyfikowane, mogą zostać spełnione. […] Zasadniczo DT powinien działać na publicznym blockchainie z dodatkowymi protokołami, aby zapewnić wystarczającą prywatność i wydajność transakcji” – czytamy w dokumencie.

Idealnie token byłby rozwiązaniem warstwy 2 nadającym się do wykorzystania w aplikacjach zdecentralizowanych finansów (DeFi) i zdolnym do samodzielnego przechowywania lub przechowywania przez bank.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0