Szwecja przedłuża program pilotażowy cyfrowej waluty

17 lutego 2021

Szwedzki bank centralny dąży do skonstruowania cyfrowej wersji korony.

Riksbank przedłużył trwający obecnie program pilotażowy mający na celu stworzenie cyfrowej wersji szwedzkiej korony do 2022 r. We współpracy z firmą świadczącą profesjonalne usługi Accenture, pilotażowy program „e-korona” został stworzony, aby zająć się tym, co szwedzki bank centralny postrzega jako „marginalizacja gotówki”:

„Riksbank dostrzega potencjalne problemy związane z marginalizacją gotówki i dlatego zainicjował projekt pilotażowy w celu opracowania propozycji rozwiązania technicznego dla cyfrowej waluty banku centralnego, e-korony, która może działać jako uzupełnienie gotówki” – napisano w komunikacie.

Wiadomo już, że nie zapadła żadna decyzja co do tego, jak, a nawet czy, e-korona zostanie wydana. Jednakże krótki raport Riksbanku z 2020 roku szczegółowo opisuje wykorzystanie łańcucha blokowego Corda firmy R3 – prywatnej rozproszonej księgi stworzonej dla biznesu i przedsiębiorstw. W przeciwieństwie do publicznych blockchainów, takich jak Bitcoin i Ethereum, projekty zbudowane na Cordie będą dostępne tylko za zaproszeniem.

Waluty cyfrowe banku centralnego lub CBDC to waluty cyfrowe emitowane i nadzorowane wyłącznie przez bank centralny danego kraju. W przeciwieństwie do monet opartych na otwartych, zdecentralizowanych, publicznych łańcuchach bloków, CBDC nie udają alternatywy dla obecnego systemu fiat. Są one raczej opracowywane jako możliwe zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się wirtualnych walut, działając jako zwykła cyfrowa wersja istniejących środków krajowych.

Program pilotażowy cyfrowej wersji korony będzie kontynuowany w 2021 roku i ma zakończyć się w lutym 2022 r. W ostatnim ogłoszeniu zauważono, że w nadchodzących miesiącach priorytetowe znaczenie będzie miało testowanie funkcjonalności offline i wdrażanie zewnętrznych uczestników. „Głównym celem programu pilotażowego jest zwiększenie przez Riksbank wiedzy na temat cyfrowej korony emitowanej przez bank centralny. Projekt jest obecnie przedłużany do końca lutego 2022 r. Celem na nadchodzący rok jest dalszy rozwój rozwiązania technicznego, z naciskiem na wydajność, skalowalność, testowanie funkcji off-line i wprowadzenie zewnętrznych uczestników do środowiska testowego” – czytamy w komunikacie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0