Tanzania planuje stworzenie szylinga cyfrowego

29 listopada 2021

Gubernator Banku Tanzanii Florens Luoga potwierdził, że bank rozpoczął już przygotowania do uruchomienia własnej cyfrowej waluty.

W wypowiedzi udzialonej agencji Bloomberg Luoga powiedział, że Tanzania planuje pójść za przykładem Nigerii, wprowadzając własną CBDC. Krajowe władze planują również rozszerzenie badań nad walutami cyfrowymi i wzmocnienie kompetencji urzędników banku centralnego. Jeśli plan się powiedzie, Tanzania znajdzie się w wybranej grupie państw, które obecnie badają wprowadzenie CBDC.

Tymczasem branżowi eksperci uważnie przyglądają się działaniom Chin, które również szykują się do wprowadzenia CBDC. Ludowy Naml Chin przeprowadza testy w największych miastach kraju od kwietnia 2020 r. i planuje kolejne podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w 2022 r.

Kryptowaluty są w dużej mierze zakazane w Tanzanii po tym, jak w listopadzie 2019 r. weszła w życie dyrektywa banku centralnego, zgodnie z którą aktywa cyfrowe nie zostały uznane przez lokalne prawo. Jednakże Bank Tanzanii rozpoczął prace nad zniesieniem tego zakazu po tym, jak prezydent Samia Suluhu Hassan powiedziała w czerwcu 2021 r., że kraj powinien przygotowywać się na kryptowaluty.

Bank Tanzanii to tanzański bank centralny z siedzibą w Dar es Salaam, który został otwarty 14 czerwca 1966 roku na mocy Ustawy o Banku Tanzanii z 1965. Bank działa w oparciu o Ustawę o Banku Tanzanii z 2006 roku, według której do jego głównych zadań należy pełnienie funkcji banku centralnego, formułowanie, wdrażanie i odpowiedzialność za politykę monetarną, w tym za politykę kursową, a także emisja pieniądza, regulowanie i nadzór nad bankami i instytucjami finansowymi oraz utrzymywanie i zarządzanie rezerwami walutowymi i złotowymi.

Według art. 6 Ustawy o Banku Tanzanii, Bank Tanzanii powinien także regulować, monitorować i nadzorować systemy płatnicze, rozrachunkowe i clearingowe, w tym wszelkie produkty i usługi z nimi związane, a także kontrolować te systemy we wszelkich bankach, instytucjach finansowych, firmach i dostawcach usług związanych z infrastrukturą. Według art. 7 Ustawy o Banku Tanzanii, głównym celem Banku Tanzanii powinno być formułowanie, definiowanie i wdrażanie polityki monetarnej ukierunkowanej na cele ekonomiczne w postaci utrzymania stabilności cen krajowych sprzyjających zbilansowanemu i zrównoważonemu wzrostowi gospodarki krajowej. Bank Tanzanii powinien także zapewniać integralność systemu finansowego oraz wspierać ogólną politykę gospodarczą rządu, a także promować rozsądne warunki monetarne, kredytowe i bankowe sprzyjające rozwojowi gospodarki kraju.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0