Tanzania planuje stworzenie szylinga cyfrowego

Gubernator Banku Tanzanii Florens Luoga potwierdził, że bank rozpoczął już przygotowania do uruchomienia własnej cyfrowej waluty.

W wypowiedzi udzialonej agencji Bloomberg Luoga powiedział, że Tanzania planuje pójść za przykładem Nigerii, wprowadzając własną CBDC. Krajowe władze planują również rozszerzenie badań nad walutami cyfrowymi i wzmocnienie kompetencji urzędników banku centralnego. Jeśli plan się powiedzie, Tanzania znajdzie się w wybranej grupie państw, które obecnie badają wprowadzenie CBDC.

Tymczasem branżowi eksperci uważnie przyglądają się działaniom Chin, które również szykują się do wprowadzenia CBDC. Ludowy Naml Chin przeprowadza testy w największych miastach kraju od kwietnia 2020 r. i planuje kolejne podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w 2022 r.

Kryptowaluty są w dużej mierze zakazane w Tanzanii po tym, jak w listopadzie 2019 r. weszła w życie dyrektywa banku centralnego, zgodnie z którą aktywa cyfrowe nie zostały uznane przez lokalne prawo. Jednakże Bank Tanzanii rozpoczął prace nad zniesieniem tego zakazu po tym, jak prezydent Samia Suluhu Hassan powiedziała w czerwcu 2021 r., że kraj powinien przygotowywać się na kryptowaluty.

Bank Tanzanii to tanzański bank centralny z siedzibą w Dar es Salaam, który został otwarty 14 czerwca 1966 roku na mocy Ustawy o Banku Tanzanii z 1965. Bank działa w oparciu o Ustawę o Banku Tanzanii z 2006 roku, według której do jego głównych zadań należy pełnienie funkcji banku centralnego, formułowanie, wdrażanie i odpowiedzialność za politykę monetarną, w tym za politykę kursową, a także emisja pieniądza, regulowanie i nadzór nad bankami i instytucjami finansowymi oraz utrzymywanie i zarządzanie rezerwami walutowymi i złotowymi.

Według art. 6 Ustawy o Banku Tanzanii, Bank Tanzanii powinien także regulować, monitorować i nadzorować systemy płatnicze, rozrachunkowe i clearingowe, w tym wszelkie produkty i usługi z nimi związane, a także kontrolować te systemy we wszelkich bankach, instytucjach finansowych, firmach i dostawcach usług związanych z infrastrukturą. Według art. 7 Ustawy o Banku Tanzanii, głównym celem Banku Tanzanii powinno być formułowanie, definiowanie i wdrażanie polityki monetarnej ukierunkowanej na cele ekonomiczne w postaci utrzymania stabilności cen krajowych sprzyjających zbilansowanemu i zrównoważonemu wzrostowi gospodarki krajowej. Bank Tanzanii powinien także zapewniać integralność systemu finansowego oraz wspierać ogólną politykę gospodarczą rządu, a także promować rozsądne warunki monetarne, kredytowe i bankowe sprzyjające rozwojowi gospodarki kraju.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0