TBD promuje nowy zestaw narzędzi Web5

24 maja 2023

TBD, oddział firmy fintech Block, kierowany przez CEO Jacka Dorseya, na konferencji Bitcoin 2023, która odbyła się w Miami, poinformował o uruchomieniu nowej, zdecentralizowanej platformy internetowej Web5.

Platforma ma na celu wprowadzenie zdecentralizowanej tożsamości i przechowywania danych do aplikacji, umożliwiając w ten sposób programistom wykorzystanie technologii do tworzenia „zachwycających doświadczeń użytkowników, jednocześnie przywracając własność danych i tożsamości osobom fizycznym” – czytamy w firmowym komunikacie.

Platforma Web5 ma również na celu wprowadzenie kilku kluczowych komponentów ułatwiających zdecentralizowane korzystanie z sieci. W ramach platformy portfele będą działać jako agenci, ułatwiając interakcje tożsamości i danych dla osób fizycznych i instytucji. Zdecentralizowane węzły sieciowe będą służyć jako magazyny danych osobowych, bezpiecznie przechowując zarówno dane publiczne, jak i zaszyfrowane, podczas gdy zdecentralizowane aplikacje internetowe będą wykorzystywać zdecentralizowane możliwości przechowywania tożsamości i danych w celu poprawy doświadczeń użytkowników.

Web 5 to zdecentralizowana platforma, która zapewnia nową warstwę tożsamości dla sieci, aby umożliwić zdecentralizowane aplikacje i protokoły. W obecnym modelu sieci użytkownicy nie są właścicielami swoich danych ani tożsamości. Otrzymują konta od firm, a ich dane są przechowywane w silosach aplikacji. Istnieją trzy główne filary zdecentralizowanej platformy internetowej, z których wszystkie oparte są na otwartych standardach. Są to: zdecentralizowane identyfikatory, weryfikowalne dane uwierzytelniające oraz decentralizowane węzły sieciowe.

Ponadto platforma Web5 będzie wykorzystywać zdecentralizowane identyfikatory (DID), które są uznanymi na całym świecie standardami identyfikatorów tworzonych i kontrolowanych przez osoby fizyczne, eliminując zależność od scentralizowanych podmiotów. Platforma będzie również zawierać usługi suwerennej tożsamości i zestawy programistyczne, które zapewniają niezbędne narzędzia do korzystania z identyfikatorów DID i weryfikowalnych danych uwierzytelniających.

W ostatnich latach Jack Dorsey – założyciel Twittera – opowiadał się za wolnym i otwartym protokołem dla mediów społecznościowych. Kierowana przez niego firma skupiła się na budowie „Web5” zasilanego przez Bitcoin z całkowitym pominięciem Web3 i przy wykorzystaniu nowego, skoncentrowanego na Bitcoinie modelu zarządzania tożsamością.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0