Turecki bank centralny współpracuje z lokalnymi firmami w zakresie CBDC

16 września 2021

Bank Centralny Republiki Turcji podpisał umowy z różnymi firmami w celu utworzenia platformy do prac badawczo-rozwojowych w zakresie cyfrowej tureckiej liry.

Bank Centralny Republiki Turcji (CBRT) poczynił duży krok naprzód, realizując projekt badawczo-rozwojowy, dzięki któremu lira turecka stanie się cyfrowa. 15 września 2021 r. bank poinformowął o podpisaniu umów o współpracy z trzema krajowymi firmami badawczymi i technologicznymi, które stworzą „Platformę współpracy cyfrowej liry tureckiej”. Oczekuje się, że liczba uczestników będzie się powiększać w miarę postępów projektu. Trzema pierwotnymi interesariuszami technologii są Aselsan – duża korporacja obronna, Havelsan – firma programistyczma działająca w sektorach obronnym i IT oraz TÜBİTAK Informatics and Information Security Research Center.

Uczestnicy projektu pomogą tureckiemu bankowi centralnemu w opracowaniu i przetestowaniu prototypowej cyfrowej sieci liry. Chociaż podany do publicznej wiadomości komunikat nie wyjaśnia jaka ma być infrastruktura technologiczna leżąca u podstaw projektu, wspomina on o możliwości, że na późniejszym etapie obejmie on „technologię blockchain, wykorzystanie rozproszonych rejestrów w systemach płatności oraz integrację z systemami płatności natychmiastowych”
Podobnie jak w przypadku cyfrowej inicjatywy euro, projekt cyfrowej liry nie zobowiązuje się do ostatecznej cyfryzacji tureckiej waluty, ponieważ w dokumencie podkreślono, że „CBRT nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie emisji cyfrowej tureckiej liry”. Wyniki testów mają być znane w 2022 roku, po czym bank centralny zdecyduje, czy technologia spełnia standardy wymagane do dalszego wdrożenia.

Przypomnijmy, że w lecie 2021 r. turecki bank centralny zakazał płatności kryptowalutami i ograniczył zakres usług finansowych dostępnych dla firm kryptograficznych. Projekt ustawy, który ma zapewnić jasność regulacyjną dotyczącą zasobów cyfrowych, wciąż czeka na głosowanie w parlamencie.

Bank Centralny Republiki Turcji jest centralnym bankiem Turcji i został utworzony jako spółka akcyjna z wyłącznym prawem do emisji banknotów w Turcji. Przygotowania do utworzenia banku centralnego rozpoczęły się w 1926 roku, lecz instytucja powstała 3 października 1931 roku, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 1 stycznia 1932 roku. Początkowo bankowi przyznano uprawnienie do emisji banknotów na 30 lat. W 1955 roku to uprawnienie przedłużono do 1999 roku. Ostatecznie zostało przedłużone na czas nieokreślony w 1994 roku.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0