Visa chce uruchomić CBDC działające offline

22 grudnia 2020

Nowa propozycja emitenta kart płatniczych może przynieść duże korzyści, jak się okazuje, nie tylko dla rynku kryptowalut.

W opublikowanym przez VISA raporcie „Towards a Two-Tier Hierarchical Infrastructure: Offline Payment System for Central Bank Digital Currencies” znalazła się propozycja uruchomienia systemu płatności offline, który pozwoliłby rządom poszczególnych państw na jeszcze bardziej płynne korzystanie z CBDC. Zresztą cyfrowe waluty banku centralnego – czyli właśnie CBDC – to w ostatnim czasie bardzo gorący temat. Według raportu BIS już 80% wszystkich państw na świecie pracuje nad stworzeniem własnej krajowej cyfrowej waluty. 

Jak czytamy w dokumencie, CBDC stają się coraz bardziej powszechne we współczesnym ekosystemie finansowym. Zdaniem ekspertów istnieje jednak bardzo wyraźna konieczność umożliwienia podmiotom biorącym udział w transakcji przetwarzania transakcji w trybie off-line. W tym celu miałby powstać system łączący infrastrukturę klucza publicznego z technologią open source. Jak tłumaczy wydawca kart płatniczych, oba elementy umożliwiałyby użytkownikom wysyłanie komunikatów o transakcjach bez konieczności podłączania się do internetu. “Odbiorcy mogą wysyłać podpisane komunikaty o płatnościach w trybie offline do autoryzowanego dostawcy portfeli z gwarantowanym rozliczeniem tych transakcji w celu pobrania środków z systemu płatności offline” – napisano w analizie.

Transakcja wymiany, odbywająca się przy wykorzystaniu technologii Bluetooth lub NFC, będzie polegała na bezpośrednim przekazie cyfrowej waluty na smartfon, tablet lub zegarek – tam trafi ona do elektronicznego portfela. System ten mógłby być kluczem do osiągnięcia głównych celów CBDC – ubankowienia społeczeństwa i stworzenia bardziej dynamicznej gospodarki.

Jak przyznała VISA, opisany wyżej projekt jest póki co przedmiotem badań, a prace nad nim jeszcze się nie rozpoczęły.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pomysł VISA nie jest nowy. Od wielu miesięcy różne kraje pracują nad CBDC. W październiku 2020 firma Huawei ogłosiła, że jego nowa seria Mate40 będzie wyposażone w portfel sprzętowy na cyfrowego chińskiego juana. Z kolei Bank Japonii ogłosił prace nad testami cyfrowego jena. 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0