Nowa propozycja emitenta kart płatniczych może przynieść duże korzyści, jak się okazuje, nie tylko dla rynku kryptowalut.
W opublikowanym przez VISA raporcie „Towards a Two-Tier Hierarchical Infrastructure: Offline Payment System for Central Bank Digital Currencies” znalazła się propozycja uruchomienia systemu płatności offline, który pozwoliłby rządom poszczególnych państw na jeszcze bardziej płynne korzystanie z CBDC. Zresztą cyfrowe waluty banku centralnego – czyli właśnie CBDC – to w ostatnim czasie bardzo gorący temat. Według raportu BIS już 80% wszystkich państw na świecie pracuje nad stworzeniem własnej krajowej cyfrowej waluty.
Jak czytamy w dokumencie, CBDC stają się coraz bardziej powszechne we współczesnym ekosystemie finansowym. Zdaniem ekspertów istnieje jednak bardzo wyraźna konieczność umożliwienia podmiotom biorącym udział w transakcji przetwarzania transakcji w trybie off-line. W tym celu miałby powstać system łączący infrastrukturę klucza publicznego z technologią open source. Jak tłumaczy wydawca kart płatniczych, oba elementy umożliwiałyby użytkownikom wysyłanie komunikatów o transakcjach bez konieczności podłączania się do internetu. “Odbiorcy mogą wysyłać podpisane komunikaty o płatnościach w trybie offline do autoryzowanego dostawcy portfeli z gwarantowanym rozliczeniem tych transakcji w celu pobrania środków z systemu płatności offline” – napisano w analizie.
Transakcja wymiany, odbywająca się przy wykorzystaniu technologii Bluetooth lub NFC, będzie polegała na bezpośrednim przekazie cyfrowej waluty na smartfon, tablet lub zegarek – tam trafi ona do elektronicznego portfela. System ten mógłby być kluczem do osiągnięcia głównych celów CBDC – ubankowienia społeczeństwa i stworzenia bardziej dynamicznej gospodarki.
Jak przyznała VISA, opisany wyżej projekt jest póki co przedmiotem badań, a prace nad nim jeszcze się nie rozpoczęły.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że pomysł VISA nie jest nowy. Od wielu miesięcy różne kraje pracują nad CBDC. W październiku 2020 firma Huawei ogłosiła, że jego nowa seria Mate40 będzie wyposażone w portfel sprzętowy na cyfrowego chińskiego juana. Z kolei Bank Japonii ogłosił prace nad testami cyfrowego jena.