Współzałożyciel Terraform Labs aresztowany w Czarnogórze

24 marca 2023

23 marca 2023 r. władze bałkańskiego kraju aresztowały osobę, która podaje się za Do Kwona.

Lokalny serwis informacyjny Vijesti potwierdził, że konto na Twitterze, które podało tą informację, należy do ministra spraw wewnętrznych Czarnogóry, a aresztowana osoba jest obywatelem Korei Południowej.

Tego samego dnia południowokoreański lokalny punkt informacyjny Yonhap News Agency poinformował, że władze potwierdziły na podstawie posiadanych materiałów potwierdziły, że aresztowany osoba była tą samą osobą, co dyrektor generalny Terraform Labs, Do Kwon. Wraz z nim w Podgoricy aresztowano również byłego asystenta dyrektora wykonawczego blockchain, Han Mo. Jednocześnie Narodowa Agencja Policji Korei Południowej stwierdziła, że nadal czeka na informacje o odciskach palców od władz Czarnogóry, aby w pełni zweryfikować wspomniane osoby. Południowokoreańscy prokuratorzy wcześniej cofnęli paszporty Kwonowi w październiku 2022 roku. 

„Czarnogórska policja zatrzymała osobę podejrzaną o bycie jednym z najbardziej poszukiwanych uciekinierów, obywatela Korei Południowej Do Kwona współzałożyciela i dyrektora generalnego Terraform Labs z siedzibą w Singapurze”.

Jak powiedział Adzic, osoba podejrzewana o bycie byłym „królem kryptowalut” została zatrzymana na lotnisku w Podgoricy z „sfałszowanymi dokumentami”, a władze czekają na oficjalne potwierdzenie tożsamości. Czarnogóra jest geograficznie na południe od Serbii i dzieli z tym krajem granice. Od grudnia 2022 roku południowokoreańscy prokuratorzy twierdzili, że Kwon ukrywał się w Serbii, gdzie nie ma umowy o ekstradycji z Koreą Południową. 26 września 2022 r. wydano czerwone zawiadomienie Interpolu o aresztowaniu Kwona za jego domniemaną rolę w upadku ekosystemu Luna Classic (LUNC) i TerraUSD (USTC) o wartości 40 mld USD w maju 2022 r. Jest on również poszukiwany przez organy regulacyjne w Korei Południowej, Singapurze i Stanach Zjednoczonych. 

Czarnogóra nie ma umowy o ekstradycji ani z Singapurem, ani z Koreą Południową. Ma jednak stary traktat ekstradycyjny z USA i w przeszłości uwzględniała wnioski o ekstradycję obywateli amerykańskich. Kraj ten komunikuje się również z Interpolem w sprawach ekstradycji. Kwon spędził w przeszłości sporo czasu w Stanach Zjednoczonych, ale nie jest jasne, czy jest obywatelem USA lub stałym rezydentem, czy też popełnił czyny przestępcze przeciwko obywatelom tego kraju, w związku z potencjalnym postępowaniem ekstradycyjnym.

W dniu 16 lutego 2023 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd postawiła Kwonowi zarzut „orkiestracji wielomiliardowego oszustwa w zakresie papierów wartościowych dotyczących aktywów kryptowalutowych, obejmującego algorytmiczny stablecoin i inne papiery wartościowe dotyczące aktywów kryptowalutowych.” Od marca Departament Sprawiedliwości USA bada również rolę Kwona w upadku ekosystemu Terra. Jednak na terytorium Stanów Zjednoczonych nie wniesiono żadnych skarg karnych przeciwko Kwonowi.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0