11 lat temu anonimowo w Internecie ktoś opublikował dokument opisujący system elektronicznej gotówki peer-to-peer, zwany Bitcoinem. Co się wydarzyło od tego czasu?
Bitcoin manifest
Wraz z końcem ubiegłego miesiąca, 31 października 2019 roku minął 11 rok od momentu opublikowania manifestu bitcoina. Niektórzy twierdzą, że: rewolucyjnego systemu wymiany wartości.
Dotychczas poza tradycyjną gotówką, tak zwaną walutą „fiat”, nie było możliwości anonimowej wymiany pieniądza bezpośrednio. Od zarania dziejów banki i instytucje płatnicze, w tym rządy, sprawowały władze i pośredniczyły między każdą pieniężną wymianą. Dopóty nie nastał styczeń 2009 roku, a zatem i Bitcoin.
Bitcoin z każdym rokiem zyskiwał na znaczeniu, a wyceniany był na coraz to większe sumy. Dziś kurs BTC wynosi blisko 9 300 dolarów, a jego kapitalizacja to ponad 167 miliardów dolarów.
Należy pamiętać, że bitcoin manifest był wzorem i nadal jest dla wielu nowo powstających kryptowalut i projektów blockchain. Bitcoin manifest od czasu pojawienia się w Internecie, na stronie internetowej bitcoin.org/bitcoin.pdf został przywołany, zacytowany 7 775 razy.
Opublikował go niejaki Satoshi Nakamoto, jakoby twórca cyfrowego złota. Przypuszcza się także, że to pseudonim, a bitcoin mógł być projektem napisanym przez jakąś grupę osób, nie zaś przez jednostkę. Ponadto funkcjonują w przestrzeni publicznej teorie, jakoby to któryś z rządów, zapewne z rządów USA uruchomił bitcoina jako eksperyment.
Satoshi podzielił manifest na 12 rodziałów, plus źródła i streszczenie, które brzmi, jak poniżej. Podzielcie się następnym razem tym opisem z osobą, która pyta, „co to i po co ten bitcoin?”.
Bitcoin manifest – streszczenie
Pełnowartościowa wersja pieniądza elektronicznego oparta na modelu komunikacji sieciowej peer-to-peer pozwoliłaby na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednego podmiotu do drugiego bez konieczności przepływu transakcji przez instytucje finansowe.
Podpisy cyfrowe dają nam częściowe rozwiązanie zagadnienia, jednakże podstawową wadą tego rodzaju rozwiązania jest wymagana obecność zaufanego, nadrzędnego podmiotu, aby zapobiec podwójnemu wydatkowaniu środków (tzw. double-spending). Proponujemy rozwiązanie problemu podwójnego wydatkowania w postaci wykorzystania sieci peer-to-peer.
Sieć znakuje transakcje przy pomocy znaczników czasu, hashując je do postaci ciągłego łańcucha dowodów wykonanej pracy (tzw. proof-of-work), tworząc rejestr, który nie może zostać zmieniony bez dokonania modyfikacji dowodów wykonanej pracy.
Najdłuższy łańcuch nie służy tylko jako dowód wystąpienia sekwencji zdarzeń, ale także jako dowód, iż pochodzi ona z największej puli mocy obliczeniowej. Tak długo jak większość mocy obliczeniowej znajduje się pod kontrolą węzłów, które nie współpracują ze sobą w celu zaatakowania sieci, utworzą one najdłuższy łańcuch i wyprzedzą potencjalny atak.
Sama sieć wymaga minimalnej struktury. Wiadomości rozpropagowywane są na zasadzie najwyższej staranności, zaś same węzły mogą opuścić i ponownie dołączyć do sieci w dowolnym momencie, przyjmując najdłuższy łańcuch dowodów wykonanej pracy jako potwierdzenie tego co wydarzyło się w sieci podczas ich nieobecności.