Bank Izraela opublikował projekt rozporządzenia w sprawie zarządzania ryzykiem związanym z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i zwalczaniem finansowania terroryzmu (AML/CFT) dla banków ułatwiających transakcje kryptowalutowe.
Posunięcie to wskazuje na przygotowania rządu izraelskiego do zalegalizowania i uregulowania relacji między bankami a dostawcami usług związanych z walutami wirtualnymi (VASP). W dokumencie jako uzasadnienie nowej polityki podano rosnące zaangażowanie klientów w aktywa cyfrowe.
„W związku ze wzrostem aktywności klientów w walutach wirtualnych i wynikającym z tego wzrostem liczby wniosków klientów o przekazanie środków pieniężnych (…). Departament Nadzoru Bankowego opublikował dzisiaj projekt okólnika dotyczącego zarządzania ryzykiem AML/CFT wynikającym ze świadczenia klientom usług płatniczych związanych z działalnością pochodzącą z walut wirtualnych” – czytamy w dokumencie.
Regulator podkreśla „wysokie potencjalne ryzyko” związane z transakcjami aktywami cyfrowymi ze względu na anonimowość portfeli cyfrowych i kładzie nacisk na konieczność stworzenia mechanizmów identyfikacji pieniędzy. Na razie zadanie to podzielone jest na dwa główne elementy: przeprowadzenie rygorystycznej oceny ryzyka oraz wyjaśnienie „źródła pochodzenia środków pieniężnych użytych do zakupu waluty wirtualnej oraz ścieżki, jaką przeszła waluta wirtualna” pomiędzy zakupem a wymianą na walutę fiat.
Jak wyjaśniono w komunikacie, banki będą mogły zawierać transakcje wyłącznie z podmiotami posiadającymi licencję na świadczenie usług związanych z aktywami finansowymi wydaną przez organ nadzorczy Urzędu Nadzoru Rynku Kapitałowego, Ubezpieczeń i Oszczędności.
Projekt zmian został przesłany do Rady Doradczej ds. Bankowości, która ma przedstawić dodatkowe uwagi, które – wraz z komentarzami publicznymi – zostaną uwzględnione przez Bank Izraela w procesie finalizacji wytycznych.
W listopadzie 2021 r. rząd Izraela zobowiązał VASP do uzyskania licencji operacyjnej od Izraelskiego Urzędu Nadzoru Papierów Wartościowych oraz Urzędu ds. Rynków Kapitałowych, Ubezpieczeń i Oszczędności. W związku z tym, że wytyczne AML/CFT dla banków są już gotowe, Izrael jeszcze bardziej zbliża się do stworzenia kompleksowych ram prawnych dla transakcji aktywami cyfrowymi.