Bank Izraela wydał wytyczne dotyczące kryptowalut

12 marca 2022

Bank Izraela opublikował projekt rozporządzenia w sprawie zarządzania ryzykiem związanym z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i zwalczaniem finansowania terroryzmu (AML/CFT) dla banków ułatwiających transakcje kryptowalutowe.

Posunięcie to wskazuje na przygotowania rządu izraelskiego do zalegalizowania i uregulowania relacji między bankami a dostawcami usług związanych z walutami wirtualnymi (VASP). W dokumencie jako uzasadnienie nowej polityki podano rosnące zaangażowanie klientów w aktywa cyfrowe.

„W związku ze wzrostem aktywności klientów w walutach wirtualnych i wynikającym z tego wzrostem liczby wniosków klientów o przekazanie środków pieniężnych (…). Departament Nadzoru Bankowego opublikował dzisiaj projekt okólnika dotyczącego zarządzania ryzykiem AML/CFT wynikającym ze świadczenia klientom usług płatniczych związanych z działalnością pochodzącą z walut wirtualnych” – czytamy w dokumencie.

Regulator podkreśla „wysokie potencjalne ryzyko” związane z transakcjami aktywami cyfrowymi ze względu na anonimowość portfeli cyfrowych i kładzie nacisk na konieczność stworzenia mechanizmów identyfikacji pieniędzy. Na razie zadanie to podzielone jest na dwa główne elementy: przeprowadzenie rygorystycznej oceny ryzyka oraz wyjaśnienie „źródła pochodzenia środków pieniężnych użytych do zakupu waluty wirtualnej oraz ścieżki, jaką przeszła waluta wirtualna” pomiędzy zakupem a wymianą na walutę fiat.

Jak wyjaśniono w komunikacie, banki będą mogły zawierać transakcje wyłącznie z podmiotami posiadającymi licencję na świadczenie usług związanych z aktywami finansowymi wydaną przez organ nadzorczy Urzędu Nadzoru Rynku Kapitałowego, Ubezpieczeń i Oszczędności.

Projekt zmian został przesłany do Rady Doradczej ds. Bankowości, która ma przedstawić dodatkowe uwagi, które – wraz z komentarzami publicznymi – zostaną uwzględnione przez Bank Izraela w procesie finalizacji wytycznych.

W listopadzie 2021 r. rząd Izraela zobowiązał VASP do uzyskania licencji operacyjnej od Izraelskiego Urzędu Nadzoru Papierów Wartościowych oraz Urzędu ds. Rynków Kapitałowych, Ubezpieczeń i Oszczędności. W związku z tym, że wytyczne AML/CFT dla banków są już gotowe, Izrael jeszcze bardziej zbliża się do stworzenia kompleksowych ram prawnych dla transakcji aktywami cyfrowymi.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0