Rosyjski gigant gazowy zamierza zmniejszyć swój ślad węglowy dostarczając swój gaz flarowy do wydobywania Bitcoina.
Przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z BitRiver, największym dostawcą usług kolokacyjnych w Rosji, świadczącym usługi hostingowe dla głównych operacji wydobywania kryptowalut. Gazprom będzie dostarczał centrom danych partnerów BitRiver energię elektryczną generowaną z powiązanego gazu ziemnego. W ramach współpracy BitRiver będzie rozwijać infrastrukturę cyfrową opartą na polach naftowych, którym Gazprom zapewnia usługi wydobywania kryptowalut z gazu pochodnikowego.
Pierwszy zastępca dyrektora generalnego Gazpromu Vadim Jakowlew podkreślił, że sam model biznesowy Gazpromu nie przewiduje pracy z aktywami cyfrowymi. Gazowy gigant dąży raczej do optymalizacji wykorzystania zasobów energetycznych, aby umożliwić wykorzystanie energii odnawialnej poprzez umożliwienie nowych sposobów korzystnego wykorzystania gazu towarzyszącego. – Zmniejszenie naszego śladu węglowego jest istotnym elementem polityki ESG Gazprom Niefti. Łącząc technologie i kompetencje z partnerami, tworzymy najlepsze praktyki branżowe w zakresie efektywnego i przyjaznego dla środowiska wykorzystania zasobów naturalnych – wyjaśnił.
Gazprom jest jedną z największych firm naftowo-gazowych w Rosji, a także jednym z największych dostawców gazu do Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwo zostało sklasyfikowane jako trzeci co do wielkości producent emisji dwutlenku węgla na świecie w 2019 roku.
Zgodnie z zapowiedzią, projekty wydobywania kryptowalut z wykorzystaniem gazu spalanego w pochodni są szczególnie istotne w przypadku pracy na nowych polach naftowych, które nie posiadają żadnej infrastruktury przesyłowej gazu. Inną opcją jest zakładanie takich projektów na odległych polach naftowych w regionach syberyjskich, ponieważ takie pola wiążą się z nadwyżką energii elektrycznej i nieopłacalną logistyką gazu pochodniowego.
Założyciel i dyrektor generalny BitRiver Igor Runets zaznaczył, że nowe partnerstwo z Gazpromem jest częścią ambitnego planu firmy, która w ciągu najbliższych dwóch lat chce zwiększyć swoją łączną moc energetyczną do 2 gigawatów.
Rosja jest ważnym graczem na światowych rynkach energetycznych, a także w górnictwie Bitcoin. Jak wynika z danych Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index kraj ten był trzecim największym producentem hashu BTC na świecie w sierpniu 2021 roku.