Gazprom przygotowuje się do wydobywania BTC za pomocą gazu z flary

20 czerwca 2022

Rosyjski gigant gazowy zamierza zmniejszyć swój ślad węglowy dostarczając swój gaz flarowy do wydobywania Bitcoina.

Przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z BitRiver, największym dostawcą usług kolokacyjnych w Rosji, świadczącym usługi hostingowe dla głównych operacji wydobywania kryptowalut. Gazprom będzie dostarczał centrom danych partnerów BitRiver energię elektryczną generowaną z powiązanego gazu ziemnego. W ramach współpracy BitRiver będzie rozwijać infrastrukturę cyfrową opartą na polach naftowych, którym Gazprom zapewnia usługi wydobywania kryptowalut z gazu pochodnikowego.

Pierwszy zastępca dyrektora generalnego Gazpromu Vadim Jakowlew podkreślił, że sam model biznesowy Gazpromu nie przewiduje pracy z aktywami cyfrowymi. Gazowy gigant dąży raczej do optymalizacji wykorzystania zasobów energetycznych, aby umożliwić wykorzystanie energii odnawialnej poprzez umożliwienie nowych sposobów korzystnego wykorzystania gazu towarzyszącego. – Zmniejszenie naszego śladu węglowego jest istotnym elementem polityki ESG Gazprom Niefti. Łącząc technologie i kompetencje z partnerami, tworzymy najlepsze praktyki branżowe w zakresie efektywnego i przyjaznego dla środowiska wykorzystania zasobów naturalnych – wyjaśnił.

Gazprom jest jedną z największych firm naftowo-gazowych w Rosji, a także jednym z największych dostawców gazu do Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwo zostało sklasyfikowane jako trzeci co do wielkości producent emisji dwutlenku węgla na świecie w 2019 roku.

Zgodnie z zapowiedzią, projekty wydobywania kryptowalut z wykorzystaniem gazu spalanego w pochodni są szczególnie istotne w przypadku pracy na nowych polach naftowych, które nie posiadają żadnej infrastruktury przesyłowej gazu. Inną opcją jest zakładanie takich projektów na odległych polach naftowych w regionach syberyjskich, ponieważ takie pola wiążą się z nadwyżką energii elektrycznej i nieopłacalną logistyką gazu pochodniowego.

Założyciel i dyrektor generalny BitRiver Igor Runets zaznaczył, że nowe partnerstwo z Gazpromem jest częścią ambitnego planu firmy, która w ciągu najbliższych dwóch lat chce zwiększyć swoją łączną moc energetyczną do 2 gigawatów.

Rosja jest ważnym graczem na światowych rynkach energetycznych, a także w górnictwie Bitcoin. Jak wynika z danych Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index kraj ten był trzecim największym producentem hashu BTC na świecie w sierpniu 2021 roku.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0