Amerykańskie władze wzywają Marka Zuckerberga do zajęcia się oszustwami kryptowalutowymi

12 września 2022

Z raportu Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych wynika, że Facebook, Instagram i WhatsApp są najpopularniejszymi mediami społecznościowymi wykorzystywanymi do dokonywania oszustw kryptowalutowych.

Grupa Demokratów z Senatu Stanów Zjednoczonych zwróciła się do dyrektora generalnego firmy Meta Marka Zuckerberga z prośbą o przedstawienie szczegółów dotyczących polityki giganta mediów społecznościowych w zakresie oszustw kryptowalutowych. Jak donosi “Washington Post”, senatorowie Robert Menendez, Sherrod Brown, Elizabeth Warren, Dianne Feinstein, Bernie Sanders i Cory Booker wezwali Zuckerberga do poinformowania ich o działaniach,, które firma może podjąć w celu wykrycia oszustw kryptowalutowych, koordynacji z organami ścigania i pomocy ofiarom oszustw. 

Przypomnijmy, że do Mety należą Facebook, WhatsApp, Messenger i Instagram. „W oparciu o ostatnie doniesienia o oszustwach na innych platformach i aplikacjach mediów społecznościowych, jesteśmy zaniepokojeni, że Meta stanowi wylęgarnie oszustw kryptowalutowych, które powodują znaczne szkody dla konsumentów” – napisała w komunikacie grupa senatorów.

Ustawodawcy powołali się na raport Federalnej Komisji Handlu z czerwca 2022 r., który opisał media społecznościowe i kryptowaluty jako „palną kombinację dla oszustw”. Komisja poinformowała, że mniej więcej połowa wartych 1 miliard dolarów oszustw związanych z kryptowalutami w 2021 roku – z których większość skupiała się na inwestycjach – pochodziła z mediów społecznościowych:

„Prawie cztery z każdych dziesięciu dolarów zgłoszonych jako utracone w wyniku oszustwa pochodzącego z mediów społecznościowych zostały utracone w kryptowalutach, znacznie więcej niż jakakolwiek inna metoda płatności. Najlepszymi platformami zidentyfikowanymi w tych raportach były Instagram (32%), Facebook (26%), WhatsApp (9%) i Telegram (7%)” – napisano w komunikacie.

Ponadto demokratyczni senatorowie wezwali przedstawicieli firmy Meta do wydania ostrzeżeń o potencjalnych oszustwach w językach innych niż angielski. Rzecznik Mety Andy Stone powiedział, że firma przeznaczyła spore środki w celu wykrycia i zapobiegania oszustwom. 

Senatorowie zażądali, aby Zuckerberg udzielił odpowiedzi na zadane mu pytania do 24 października 2022 roku.

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze zwróciło szczególną uwagę na oszustwa kryptowalutowe już w lipuc 2022 r., kiedy to w komunikacie ostrzegło amerykańskich obywateli przed aplikacjami wykorzystującymi te same loga i informacje identyfikacyjne, co legalnie dzialające firmy. Wielu niczego nie podejrzewających użytkowników internetu padło wówczas ofiarą oszustw na Twitterze i YouTube poprzez zhakowane konta, kopiowane strony internetowe i fałszywe projekty i zrzuty kryptowalut.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0