Bank centralny Kazachstanu zaleca stopniowe wprowadzanie CBDC

20 grudnia 2022

Bank zarekomendował udostępnienie wewnętrznego CBDC już w 2023 r. z etapowym rozszerzaniem funkcjonalności i wprowadzaniem do komercyjnej działalności do końca 2025 r.

Kazachstan, trzeci co do wielkości Bitcoin na świecie hub górniczy Bitcoina po Stanach Zjednoczonych i Chinach, dąży do uruchomienia własnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), czyli cyfrowego tenge. W ostatnim czasie Narodowy Bank Kazachstanu zakończył drugą fazę jego testów. 

Pod koniec października 2022 r. dyrektor generalny Binance Changpeng „CZ” Zhao ogłosił, że CBDC Kazachstanu zostanie zintegrowany z BNB Chain, blockchainem zbudowanym przez zarządzaną przez niego giełdę kryptowalut. Główną motywacją kraju do przeprowadzenia badań nad CBDC było sprawdzenie jego potencjału w zakresie poprawy włączenia finansowego, promowania konkurencji i innowacji w branży płatności oraz zwiększenia globalnej konkurencyjności narodu.

Badania pilotażowe skupione na płatnościach offline i programowalności zalecały włączenie uczestników rynku i graczy infrastrukturalnych dla różnych scenariuszy i zaproponowały wyjaśniający język do wykorzystania przez krajowe organy regulacyjne. Najnowszy dokument badawczy utwierdził Kazachstan w zamiarze wprowadzenia cyfrowego tenge. “Biorąc pod uwagę potrzebę ulepszeń technologicznych, przygotowania infrastruktury, opracowania modelu operacyjnego i ram regulacyjnych, zaleca się zapewnienie stopniowego wdrażania CBDC w ciągu trzech lat” – napisano.

Bank centralny Kazachstanu zalecił udostępnienie wewnętrznego CBDC już w 2023 r. ze stopniowym rozszerzaniem funkcjonalności i wprowadzeniem do działalności komercyjnej do końca 2025 r. – Jesteśmy gotowi pójść dalej. Jeśli ten instrument finansowy wykaże swoją dalszą przydatność i bezpieczeństwo, z pewnością otrzyma pełne uznanie prawne – powiedział prezydent kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew podczas swego wystąpienia, które miało miejsce na międzynarodowym forum Digital Bridge 2022.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0