SWIFT osiągnął przełom w eksperymentach dotyczących CBDC

13 października 2022

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, SWIFT) ogłosiło, że z powodzeniem przeniosło waluty cyfrowe banków centralnych i tokenizowane aktywa na istniejącą infrastrukturę finansową poprzez dwa oddzielne eksperymenty.

 Według SWIFT wyniki wykazały, że CBDC mogą być szybko wdrożone na dużą skalę, aby ułatwić handel i inwestycje między ponad 200 krajami i terytoriami na całym świecie.

SWIFT to belgijski system przesyłania wiadomości, który łączy ponad 11 500 instytucji finansowych na całym świecie i odgrywa pierwszorzędną rolę w ułatwianiu transakcji międzynarodowych. Na całym świecie 9 na 10 banków centralnych aktywnie bada waluty cyfrowe. Dzięki współpracy z Capgemini, SWIFT zdołał rozliczyć transakcje przy użyciu CBDC opartych na różnych technologiach distributed ledger, a także przy użyciu sieci płatności fiat-to-CBDC.

Czternaście banków centralnych i komercyjnych – w tym Banque de France, Deutsche Bundesbank, HSBC, Intesa Sanpaolo, NatWest, SMBC, Standard Chartered, UBS i Wells Fargo – współpracuje obecnie w środowisku testowym, aby przyspieszyć drogę do wdrożenia CBDC na pełną skalę.

W drugim eksperymencie SWIFT wykazał, że jego infrastruktura może zintegrować platformy tokenizacyjne z różnymi rodzajami płatności gotówkowych. We współpracy z Citi, Clearstream, Northern Trust i SETL, SWIFT zbadał 70 scenariuszy symulujących emisję rynkową i transfery na rynku wtórnym tokenizowanych obligacji, akcji i gotówki. Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że rynek tokenizacji może osiągnąć 24 biliony dolarów do 2027 roku.

– Cyfrowe waluty i tokeny mają ogromny potencjał, aby kształtować sposób, w jaki będziemy płacić i inwestować w przyszłości. Ale ten potencjał może zostać uwolniony tylko wtedy, gdy różne podejścia, które są badane, mają zdolność do łączenia się i pracy razem. Widzimy inkluzywność i interoperacyjność jako centralne filary ekosystemu finansowego, a nasza innowacja jest znaczącym krokiem w kierunku uwolnienia potencjału cyfrowej przyszłości powiedział Tom Zschach, główny oficer ds. innowacji w SWIFT.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0