Bank Japonii wzywa kraje G7 do przyjęcia wspólnych przepisów dotyczących kryptowalut

2 kwietnia 2022

Bank Japonii ostrzegł kraje G7, że należy szybko wprowadzić wspólne ramy regulacyjne dla kryptowalut, aby uniknąć sytuacji, w której aktywa cyfrowe mogłyby być wykorzystywane do omijania sankcji.

Oświadczenie zostało wydane w odpowiedzi na trwający konflikt między Rosją a Ukrainą, ponieważ kryptowaluty i ich potencjalne zastosowania w celu ominięcia sankcji gospodarczych są przedmiotem coraz większej uwagi.

Szef departamentu systemów płatniczych BOJ, Kazushige Kamiyama, powiedział agencji Reuters, że wykorzystanie stablecoinów ułatwia „stworzenie indywidualnego globalnego systemu rozliczeń„, co z kolei ułatwiłoby państwom narodowym omijanie bardziej tradycyjnych i regulowanych systemów płatności, które wykorzystują do rozliczeń dolara amerykańskiego, euro lub jena.

Kamiyama dodał, że poczucie pilności jest najważniejsze, jeśli kraje G7 mają skutecznie koordynować regulacje dotyczące kryptowalut i aktywów cyfrowych, ponieważ obecne regulacje nie uwzględniają w pełni ich rosnącej popularności i rozprzestrzeniania się na całym świecie.

Kamiyama dodał, że te ramy regulacyjne będą miały wpływ na proces projektowania japońskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) – cyfrowego jena. Konieczne będzie staranne wyważenie prywatności osób prywatnych z obawami dotyczącymi prania brudnych pieniędzy i innych przestępstw.

Gubernator Banku Japonii, Haruhiko Kuroda, ogłosił we wtorek na japońskim szczycie fintech FIN/SUM, że nie ma planów wprowadzenia CBDC w najbliższym czasie. Kuroda wyjaśnił, że Bank Japonii planuje dokładnie rozważyć oczekiwaną rolę pieniądza banku centralnego w życiu obywateli Japonii.

Uważamy, że z punktu widzenia zapewnienia stabilności i wydajności całego systemu płatności i rozliczeń ważne jest, aby dokładnie przygotować się do reagowania na zmiany okoliczności w odpowiedni sposób.

Uwagi Kurody pojawiają się zaledwie cztery dni po tym, jak Bank Japoniiogłosił, że przechodzi do drugiej fazy testowania wykonalności japońskiego CBDC. Faza druga ma się rozpocząć w tym miesiącu, więc wszelkie nowe regulacje ustalone przez G7 będą miały pewien wpływ na ten proces.

Kuroda powiedział, że decyzja o tym, czy emitować CBDC w Japonii, zostanie najprawdopodobniej podjęta w 2026 r., w zależności od tempa, w jakim CBDC zostanie przyjęty na całym świecie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0