Bank Kanady dąży do uregulowania statusu stablecoinów

21 grudnia 2022

Pracownicy Banku Kanady wydali notę analityczną na temat aktywów kryptograficznych opartych na fiatach, inaczej zwanych stablecoinami.

Oprócz przeglądu mechanizmów tworzenia i dystrybucji stablecoinów oraz listy potencjalnych zagrożeń i korzyści, które wiążą się z nimi, w dokumencie wyrażono poparcie dla dalszej regulacji aktywów kryptowalutowych.

Globalny rynek aktywów kryptograficznych powiązanych z fiatem wzrósł 30-krotnie między początkiem 2020 r. a połową 2022 r., osiągając 161 mld dolarów w dolarach amerykańskich. Są one wykorzystywane głównie na platformach handlu kryptowalutami, ale mają potencjał do wielu innych zastosowań, zwłaszcza w połączeniu z inteligentnymi kontraktami. „Te kryptowaluty mogłyby przynieść wydajność i większą konkurencję w usługach płatniczych, zwłaszcza w bardziej zdigitalizowanej gospodarce. Jednak bez zabezpieczeń mogłyby stanowić istotne ryzyko dla stabilności systemu finansowego” – napisali autorzy dokumentu.

Jak się okazuje, ryzyko koncentracji dotyczy zarówno samych stablecoinów, jak i posiadaczy stablecoinów. „Obecnie trzy najlepsze kryptowaluty oparte na fiatach stanowią 90 proc. całego rynku kryptowalut opartego na fiatach; (…) Podobnie, najwyższy 1% inwestorów posiada około 90 proc. lub więcej całkowitej podaży głównych kryptowalut opartych na fiatach” – czytamy w raporcie. Taka koncentracja oznacza, że wpływ na te monety i posiadaczy może mieć niebotyczny wpływ na całą gospodarkę. „Terminowe i kompleksowe podejście regulacyjne w Kanadzie zapewni, że kryptowaluty oparte na fiatach mogą przynieść potencjalne korzyści bez stwarzania niepotrzebnego ryzyka” – czytamy w dalszej części dokumentu.

Treść wspomnianej noty analitycznej prezentuje się nteresująco w świetle obecnego statusu regulacji kryptowalut w Kanadzie. Przypomnijmy, że ustawa o wspieraniu rozwoju sektora kryptowalut została wprowadzona do kanadyjskiej Izby Gmin w lutym 2022 r. Jej projekt był w dużej mierze popierany przez kanadyjską społeczność kryptowalutową, ale ostatecznie przepadł po drugim czytaniu.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0