Bank Państw Afryki Środkowej pracuje nad CBDC

25 lipca 2022

Banque des États de l’Afrique, który obsługuje Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Czad, Gwineę Równikową, Gabon i Republikę Konga, prowadzi prace nad cyfrową walutą banku centralnego.

Przypomnijmy, że Republika Środkowoafrykańska przyjęła przepisy przyjmujące Bitcoin (BTC) jako prawny środek płatniczy w kraju w kwietniu, ale nie uznała cyfrowej waluty banku centralnego.

Bank centralny Nigerii był jednym z pierwszych w regionie, który uruchomił CBDC o nazwie eNaira w październiku 2021 roku, podczas gdy Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki nadal bada możliwe wykorzystanie CBDC poprzez swoją inicjatywę Khokha. Bank Państw Afryki Środkowej skrytykował również Republikę Środkowoafrykańską za przyjęcie BTC jako prawnego środka płatniczego, nazywając ten ruch problematycznym i czymś, co może mieć znaczący negatywny wpływ na unię walutową Afryki Środkowej.

Kraje Afryki Subsaharyjskiej mogą napotkać znaczne wyzwania związane z wprowadzeniem kryptowalut i CBDC na obszary o ograniczonym dostępie do energii elektrycznej, zarówno w przypadku transferów, jak i wydobycia. Według danych Banku Światowego z 2020 roku, zarówno Republika Środkowoafrykańska, jak i Czad znajdują się wśród państw z najniższym odsetkiem mieszkańców posiadających dostępem do energii elektrycznej, odpowiednio na poziomie 15,5% i 11,1%.

Po przyjęciu Bitcoina w czerwcu 2022 r. prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin-Archange Touadéra ogłosił, że kraj przyjmie inicjatywę kryptowalutową o nazwie projekt Sango, która obejmie hub kryptowalutowy i specjalną strefę ekonomiczną w metawersum.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0