Bank Rosji zgodził się na legalizację kryptowalut dla płatności transgranicznych

7 września 2022

Podmiot wyraził zgodę na płatności transgraniczne w kryptowalutach ze względu na zmiany geopolityczne.

Przedstawiciele rosyjskiego banku centralnego przemyśleli podejście do regulacji kryptowalut i uzgodnili z ministerstwem finansów legalizację kryptowalut dla płatności transgranicznych. Wiceminister finansów Aleksiej Moiseew powiedział, że Bank Rosji i ministerstwo finansów oczekują, że wkrótce zalegalizują płatności transgraniczne w kryptowalutach.

Moiseew zarysował znaczenie umożliwienia lokalnych usług kryptowalutowych w Rosji, zauważając, że wielu Rosjan polega na zagranicznych platformach, aby otworzyć portfel kryptowalutowy. – Konieczne jest, aby zrobić to w Rosji, angażując podmioty nadzorowane przez bank centralny, które są zobowiązane do przestrzegania wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i Know Your Customer – stwierdził urzędnik.

Rosyjscy ustawodawcy byli pierwotnie przeciwni pomysłowi wykorzystania kryptowalut jako metody płatności. W 2020 roku Rosja przyjęła ważną ustawę kryptowalutową „O cyfrowych aktywach finansowych”, która oficjalnie zakazała używania kryptowalut takich jak Bitcoin do celów płatniczych. Bank Rosji był sceptyczny wobec idei płatności kryptowalutowych, ponieważ chciał chronić rosyjski rubel jako jedyny legalny środek płatniczy w kraju.

Pomysł płatności kryptowalutowych dla transakcji krajowych w Rosji wypłynął pod koniec 2021 roku. Wtedy też prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że wciąż przedwczesne jest używanie kryptowalut do handlu zasobami energetycznymi, takimi jak ropa i gaz.

Wiele wskazuje na to, że sytuacja zmieniła się w związku z zachodnimi sankcjami gospodarczymi po inwazji Rosji na Ukrainę. W maju 2022 r. minister przemysłu i handlu oświadczył, że Rosja zalegalizuje płatności kryptowalutowe prędzej czy później. Z kolei gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina asugerowała, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do płatności transgranicznych, ale tylko wtedy, gdy kryptowaluta nie dostanie się do krajowego systemu finansowego Rosji.

Według Moiseewa, bank centralny ponownie rozważył swoje podejście do regulacji branży, biorąc pod uwagę, że sytuacja się zmieniła. Dodał też, że planowana infrastruktura jest zbyt sztywna dla wykorzystania kryptowalut w rozliczeniach transgranicznych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0