Blockchain w finansach publicznych może pomóc w zmniejszeniu liczby oszustw

29 września 2022

Oficjalne Forum Instytucji Walutowych i Finansowych (OMFIF), niezależny globalny think tank zajmujący się bankowością centralną i polityką gospodarczą, opublikował raport sugerujący, że technologia blockchain w systemie zarządzania finansami publicznymi może dostarczyć informacji niezbędnych do „formułowania i projektowania polityki fiskalnej.”

Przedstawiciele OMFIF są zdania, że modernizacja zarządzania finansami publicznymi poprzez blockchain może pomóc rządom w identyfikacji potencjalnej korupcji i marnotrawstwa poprzez zapewnienie zwiększonej przejrzystości i identyfikowalności płatności. Wnioski z raportu są takie, że technologia może ułatwić zapobieganie defraudacji funduszy, biorąc pod uwagę globalny wzrost oszustw z przypadków, w tym ransomware i ataków cybernetycznych.

Oprócz pomocy w zmniejszeniu ryzyka kradzieży z oszustw związanych z fakturami – umożliwiając użytkownikom wysyłanie płatności za pomocą „kliknięcia przycisku”, a nie podawania danych osobowych – think tank poinformował, że dzięki systemowi utworzonemu dla cyfrowej waluty banku centralnego pozycja finansowa rządu mogłaby być bardziej klarowna. System zaktualizowany przy użyciu blockchain mógłby bowiem zapewnić przejrzystość wydatków rządowych.

„Podczas gdy waluta cyfrowa dobrze zazębiałaby się z tego rodzaju systemem, z pewnością nie jest to konieczność” – czytamy w dokumencie. „Wiele korzyści można osiągnąć bez zmiany szyn płatniczych, po prostu poprzez poprawę architektury zarządzania finansami publicznymi. Rządy byłyby również bardziej skuteczne w efektywnym zarządzaniu swoją gotówką i prognozowaniu przyszłej pozycji gotówkowej” – twierdzą autorzy dokumentu.

W raporcie znalazł się również komentarz ekspertów z firmy Ernst & Young. „Blockchain dla finansów publicznych może zmniejszyć wysiłek administracyjny związany z uzgodnieniami finansowymi, śledzeniem i raportowaniem. Warunki biznesowe lub zasady kwalifikowalności i zgodności mogą być osadzone w systemie, aby zautomatyzować kontrolę transakcji za pomocą inteligentnych kontraktów. Zautomatyzowane śledzenie i raportowanie może znacznie zmniejszyć koszty partnerów związane z interakcją z rządem” – napisali przedstawiciele firmy.

Założone w 2010 roku Oficjalne Forum Instytucji Walutowych i Finansowych publikuje wiele raportów na temat blockchain i aktywów cyfrowych. W 2020 roku think tank uruchomił Digital Monetary Institute, mający na celu pomostowanie walut cyfrowych z tradycyjnymi instytucjami finansowymi i potencjalne wykorzystanie CBDC w płatnościach wśród rynków hurtowych i detalicznych

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0