Coinbase proponuje technologie kryptowalutowe w celu promowania zgodności z globalnymi sankcjami

7 marca 2022

Giełda kryptowalutowa przypomina o łatwości prania i unikania sankcji w walutach fiat, które są możliwe dzięki tradycyjnej infrastrukturze finansowej.

Amerykańska giełda kryptowalutowa poparła decyzję rządu Stanów Zjednoczonych o nałożeniu sankcji w związku z konfliktem Rosja-Ukraina, podkreślając ich znaczenie w promowaniu bezpieczeństwa narodowego i powstrzymywaniu bezprawnej agresji.

We wpisie na firmowym blogu dyrektor prawny Coinbase Paul Grewal zwraca uwagę, że pomimo sankcji wprowadzonych przez rządy na przestrzeni lat, pranie waluty fiat za pośrednictwem tradycyjnych instytucji finansowych pozostaje najbardziej poszukiwaną metodą unikania sankcji. „Poprzez dokonywanie transakcji za pośrednictwem firm fasadowych, zakładanie spółek w znanych rajach podatkowych i wykorzystywanie nieprzejrzystych struktur własnościowych, źli aktorzy nadal wykorzystują walutę fiat do ukrywania przepływu środków” – pisze Grewal. Jak zauważa, z drugiej strony transakcje aktywami cyfrowymi są z natury publiczne, identyfikowalne i trwałe – jest to ważna cecha, która może być wykorzystana przez władze państwowe do wykrywania i powstrzymywania oszustw.

Grewal uważa, że podmioty, które zamierzają przeciwdziałać sankcjom, potrzebowałyby praktycznie nieosiągalnych ilości aktywów cyfrowych. „W rezultacie, próba ukrycia dużych transakcji przy użyciu otwartej i przejrzystej technologii kryptowalutowej byłaby znacznie trudniejsza niż inne ustalone metody (np. przy użyciu fiatów, sztuki, złota lub innych aktywów)”.

Niektóre z proaktywnych środków podjętych przez Coinbase w celu wdrożenia globalnego programu sankcji obejmują blokowanie dostępu oflagowanych podmiotów podczas procesu rejestracji, wykrywanie prób unikania i przewidywanie zagrożeń za pomocą zaawansowanego programu analitycznego blockchain.

Inne firmy kryptowalutowe zaczęły podejmować działania mające na celu dalsze zniechęcanie do korzystania z kryptowalut w oparciu o sankcje zalecane przez rząd Stanów Zjednoczonych. Na przykład Satoshi Labs, dostawca portfeli kryptowalutowych z siedzibą w Pradze, ogłosił wstrzymanie wysyłki portfeli kryptowalutowych do Rosji. Rzecznik Satoshi Labs, Kristýna Mazánkov, powiedziała, że chociaż Bitcoin jest apolityczny, ruch w kierunku ograniczenia wysyłki portfeli kryptowalutowych do Rosji został podjęty, ponieważ „pracownicy firmy mają powiązania z konfliktem, które sprawiają, że jest to sprawa osobista”.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0