FinCEN uwzględnia kryptowaluty w ostrzeżeniu dotyczącym Rosji

8 marca 2022

Amerykańska Sieć Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN) ostrzegła instytucje finansowe, aby rozważyły kryptowaluty jako możliwy środek, który Rosja może próbować wykorzystać do uniknięcia sankcji związanych z działaniami wojskowymi na Ukrainie.

W opublikowanym ostrzeżeniu FinCEN przypomniało instytucjom finansowym z siedzibą w USA, które mają wgląd w kryptowaluty i wymienialną walutę wirtualną (CVC), aby zgłaszały wszelkie działania, które mogą być uważane za potencjalny sposób na uniknięcie przez Rosję sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Chociaż amerykański organ nadzoru stwierdził, że wykorzystywanie przez rząd rosyjski CVC do unikania sankcji na dużą skalę jest niekoniecznie wykonalne, instytucje finansowe zostały zobowiązane do zgłaszania takich działań rosyjskich i białoruskich osób wymienionych w działaniach, które wiele osób nazwało „wojną ekonomiczną”.

– W obliczu rosnącej presji ekonomicznej na Rosję, niezwykle ważne jest, aby amerykańskie instytucje finansowe były czujne w kwestii potencjalnego uchylania się od rosyjskich sankcji, w tym zarówno przez podmioty państwowe, jak i oligarchów – powiedział Him Das, który jest p.o. dyrektora FinCEN od sierpnia 2021 r. – Chociaż nie zaobserwowaliśmy powszechnego unikania naszych sankcji za pomocą metod takich jak kryptowaluty, szybkie zgłaszanie podejrzanej aktywności przyczynia się do naszego bezpieczeństwa narodowego i naszych wysiłków na rzecz wspierania Ukrainy i jej mieszkańców.

Wielu amerykańskich ustawodawców i agencji wypowiedziało się na temat osób i banków z siedzibą w Rosji, które potencjalnie próbują wykorzystać kryptowaluty do ominięcia sankcji ogłoszonych przez prezydenta Joe Bidena 24 lutego. 28 lutego 2022 r. Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu – agencja odpowiedzialna za zarządzanie i egzekwowanie amerykańskich sankcji – ostrzegło mieszkańców USA, aby nie używali walut cyfrowych w celu przysporzenia korzyści rządowi lub bankowi centralnemu Rosji.

Amerykańscy i unijni ustawodawcy zwracają również uwagę na możliwość wykorzystania kryptowalut przez Rosję, ponieważ opcje tego kraju kurczą się w związku z odcięciem od sieci płatności SWIFT i umieszczeniem głównych banków na listach sankcji. Jak poinformowała agencja Bloomberg, prezydent Biden podpisze w tym tygodniu rozporządzenie wykonawcze tworzące kompleksowe ramy regulacyjne dla kryptowalut w odpowiedzi na eskalację sytuacji militarnej na Ukrainie.

Tymczasem Mychajło Fedorow, minister transformacji cyfrowej Ukrainy, bezpośrednio zwrócił się do giełd kryptowalutowych w mediach społecznościowych, wzywając je do zablokowania adresów rosyjskich użytkowników. Jednak wiele giełd, w tym Binance i Kraken, stwierdziło, że nie będą jednostronnie działać w celu zablokowania dostępu do swoich monet wszystkim użytkownikom w Rosji, chyba że będzie to wymagane przez prawo.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0