Irlandia zakazuje darowizn w kryptowalutach na cele polityczne

19 kwietnia 2022

W związku z obawami o ingerencję zagranicy w politykę, w Irlandii zostanie wprowadzony zakaz przekazywania darowizn na rzecz partii politycznych za pomocą kryptowalut.

Zmiany zaproponowane przez ministra Darragha O’Briena obejmują również przepisy dotyczące darowizn zagranicznych, dezinformacji i innych wymogów przejrzystości dla partii politycznych, powołując się na obawy przed ingerencją Rosji w wybory w Irlandii.

W rozmowie z dziennikiem „The Independent” z 18 kwietnia 2022 r. O’Brien powiedział, że przepisy te będą dalej chronić irlandzki system demokratyczny „w obliczu rosnącego zagrożenia wojną cybernetyczną wymierzoną w wolne kraje”, a nowo powołana Komisja Wyborcza będzie nadzorować przestrzeganie tych przepisów. Nie jest jasne, jaki procent lub kwota pieniężna darowizn politycznych są obecnie wypłacane partiom politycznym lub osobom fizycznym za pomocą kryptowaluty.

O’Brien rozpoczął swoją kampanię na rzecz reformy prawa w styczniu 2022 roku, powołując grupę zadaniową złożoną z politologów i ekspertów prawnych w celu zbadania nowych przepisów wyborczych ze względu na obawy związane z eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej. Grupa zadaniowa doradziła szereg środków, które miały stworzyć „prawny i cyfrowy bastion” przeciwko ingerencji w wybory w kraju, w tym zapewnienie przez partie usprawnionej sprawozdawczości księgowej i deklaracji przestrzegania nowych przepisów dotyczących finansowania politycznego.

Zakaz przekazywania datków na cele polityczne w kryptowalutach nie jest czymś niezwykłym – stan Kalifornia zakazał tej praktyki w 2018 r., powołując się na kwestie przejrzystości i fakt, że kryptowaluty są „trudne do śledzenia”. Według danych Multistate, trzy inne stany USA, Oregon, Michigan i Karolina Północna, również mają przepisy zabraniające używania kryptowalut w finansowaniu kampanii wyborczych.

Irlandzki bank centralny w przeszłości nieprzyjazne podejście do kryptowalut, jeszcze w lutym 2022 r. bank stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby zatwierdzić fundusze inwestycyjne z ekspozycją na kryptowaluty dla inwestorów detalicznych, ponieważ brakuje im „wysokiego stopnia wiedzy specjalistycznej”. Z kolei w marcu 2022 r. Bank Centralny Irlandii wydał również ostrzeżenie dla konsumentów dotyczące aktywów kryptowalutowych, doradzając im, aby uważali na „ryzyko związane z wprowadzającymi w błąd reklamami, szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie influencerzy są opłacani, aby reklamować aktywa kryptowalutowe”.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0